Dziś coraz więcej dzieci dotyka problem z integracją sensoryczną. To dość poważne zaburzenia, które wpływają na wiele obszarów rozwojowych i w pewnym stopniu upośledzają poprawny rozwój malucha. Dzięki dużej świadomości oczywiście możemy przeciwdziałać takim problemom, wykrywać je na wczesnym etapie i następnie rehabilitować. Zaburzenia takie często możemy poznać już w wieku niemowlęcym. To problemy z dotykiem, przede wszystkim nadwrażliwość lub brak wrażliwości, osłabienie koordynacji ruchowej i ogólnej sprawności, a nawet unikanie aktywności fizycznej. W nieco starszym wieku możemy mówić również o zaburzeniach takich jak dysleksja, kłopoty z rówieśnikami czy też problemy w życiu społecznym.
Spis treści
Przyczyny kłopotów z integracją sensoryczną
Przyczyn problemów z zaburzeniami integracji sensorycznej może być bardzo wiele i są stale odkrywane nowe. Wiele mówi się o pewnych predyspozycjach genetycznych czy też o tym, co dzieje się z dzieckiem i jego matką jeszcze w okresie, gdy maluch się nie urodził. Takimi problemami, które mogą wywołać rozmaite problemy tego rodzaju są chociażby poważne choroby zakaźne u matki w trakcie ciąży, palenie papierów, zażywanie narkotyków czy też alkoholu, a także rozmaite komplikacje okołoporodowe czy też zwyczajna ciąża mnoga. Sporo mówi się również o tym, by dziecko było odpowiednio i umiejętnie bodźcowane już na pierwszym etapie życia i by pobudzać jego zdolności sensoryczne od pierwszych dni życia. Jak więc widać przyczyn szuka nie tylko medycyna i genetyka, ale również psychologia. Wszystkie te nauki z pewnymi sukcesami je odnajdują.
Terapia SI – dla kogo?
Po konsultacji z terapeutą bardzo szybko przekonamy się czy nasze dziecko kwalifikuje się do tego rodzaju terapii. Jest ona dedykowana nie tylko dzieciom z bardzo poważnymi problemami jak autyzm, zaburzenia rozwojowe, zespół downa, ADHD i inne, ale także dzieciom, których rozwój przebiega w miarę prawidłowo, choć pojawiające się trudności rozwojowe niepokoją rodziców. Również w takim wypadku odpowiednia interwencja może sprawić, że dziecko w późniejszym czasie będzie rozwijało się znacznie lepiej. Więcej na intibag.eu
Jakie pomoce sensoryczne?
Dziś na rynku znajdziemy tysiące ciekawych zabawek sensorycznych, które mogą okazać się przydatne jako wsparcie w leczeniu problemów z integracją sensoryczną u naszych dzieci. Istnieją również pomoce sensoryczne wykorzystywane przede wszystkim w gabinetach, ale również je możemy zakupić do swojego domu. To chociażby worki sensoryczne, pufy sensoryczne czy też odpowiednie maty sensoryczne. Stymulują one korzystniejszy i bardziej prawidłowy rozwój naszej pociechy.