Problemy wychowawcze z dzieckiem mogą przybierać różnorodne formy oraz nasilenie. Nie należy ich ignorować – niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań dla dobra dziecka, rodziny oraz najbliższego otoczenia. W tym artykule przedstawiamy, dlaczego w takiej sytuacji warto udać się do specjalisty oraz prezentujemy przebieg wizyt podczas terapii dzieci i młodzieży.
Spis treści
Problemy wychowawcze z dzieckiem – czym się objawiają?
Warto pamiętać, że problemy wychowawcze mogą pojawić się na różnych płaszczyznach i obejmować relacje z rodziną, szkołą czy wiązać się z obydwoma tymi aspektami. Przyjmuje się, że problemy wychowawcze to zachowanie dziecka stojące w sprzeczności z przyjętymi normami społecznymi, które jest uporczywe i nie poddaje się zwyczajowym zabiegom wychowawczym. W takiej sytuacji warto udać się do specjalisty, aby wesprzeć dziecko.
Wizyta u specjalisty wskazana jest również wtedy, gdy dziecko przeżywa swego rodzaj trudności w relacjach bądź cierpi z powodu utraty bliskiej mu osoby. Wskazaniem do sięgnięcia po pomoc psychologiczną są także zaburzenia snu czy żywienia, a także zaburzenia emocjonalne – drażliwość, nadmierna lękliwość, odczuwanie nadmiernego smutku lub płaczliwość. Warto rozważyć wizytę u specjalisty też w sytuacji, gdy dziecko zmaga się z traumą czy niskim poczuciem własnej wartości, nie ma motywacji do działania, posiada fobie bądź tiki. Udanie się do specjalisty wskazane jest również jeśli dziecko przejawia zachowania impulsywne i agresywne, jest uzależnione czy ma szkolne problemy.
Terapia dzieci i młodzieży – dlaczego warto?
Rodzice nie powinni pozostawiać swych dzieci samych z problemami – niezbędne jest podjęcie działania, gdyż trudności te wpływają zarówno na aktualną jakość życia, jak i późniejsze zachowanie, interpretację emocji i uczuć, postrzeganie świata przez dziecko na kolejnych etapach życia. Jako rodzice powinniśmy znaleźć wykwalifikowanego specjalistę, udać się do niego, a przy tym nieustannie wspierać swe dziecko.
Terapia dzieci i młodzieży pozwala przepracować problemy i zrozumieć uczucia czy emocje pojawiające się w życiu dziecka lub nastolatka. Działania podejmowane podczas niej dopasowywane są do wieku pacjenta. Uczęszczanie na terapię może stanowić skuteczne wsparcie w radzeniu sobie m.in. z problemami związanymi z rodziną, szkołą czy kontaktami z innymi. Ponadto, pomaga ona przepracować zagadnienia, takie jak niskie poczucie własnej wartości, smutek i złość, żałobę.
Dowiedz się więcej o terapii dzieci i młodzieży oferowanej przez Centrum Pomocy Psychologicznej w Świdnicy: http://cpp.swidnica.pl/terapia-dzieci-i-mlodziezy/.
Terapia dzieci i młodzieży – na czym polega?
Psychoterapia pomaga pacjentowi rozwinąć swe umiejętności radzenia sobie z emocjami czy kształtowania relacji międzyludzkich. Nie ulega wątpliwości, że warto ją rozważyć, jeśli występują problemy wychowawcze z dzieckiem. Poniżej przedstawiamy, jak przebiega terapia dzieci i młodzieży.
Spotkanie z rodzicami
Pierwsze spotkanie odbywa się z rodzicami – wtedy opiekunowie przedstawiają specjaliście sytuację. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego niezbędne jest udzielanie szczerych odpowiedzi. Rodzicom nierzadko towarzyszy niepokój przed takim spotkaniem – nie należy jednak się obawiać, gdyż psycholog nie ocenia rodziców, a pragnie jedynie zaoferować swoją pomoc.
Spotkanie z dzieckiem
Spotkanie z dzieckiem obejmuje obserwację i rozmowę z klientem. Specjalista postępuje uważnie, dopasowując zakres działań do wieku dziecka – wizyta młodszych dzieci przebiega w atmosferze zabawy, a starszych opiera się na rozmowie przeprowadzanej w delikatny sposób. Co więcej, niekiedy konieczna jest dyskretna obserwacja dziecka w środowisku domowym lub szkolnym.
Ponowne spotkanie z rodzicami
Ostatni etap stanowi spotkanie z rodzicami. Podczas niego przedstawiane są problemy dziecka i rodzaj planowanej terapii. Warto wtedy zadawać pytania dotyczące interesujących nas aspektów – przykładowo powodu wyboru takiej terapii czy sposobu jej przeprowadzania. Ponadto, specjalista prowadzi wtedy rozmowę o znaczeniu wsparcia dziecka przez rodziców.
Terapia dzieci i młodzieży to kwestia zdecydowanie warta rozważenia, jeśli u dziecka występują m.in. zaburzenia emocjonalne, trudności w utrzymywaniu relacji, zachowania agresywne czy impulsywne, problemy szkolne czy towarzyszą mu inne trudności negatywnie wpływające na funkcjonowanie. Warto pamiętać, że w całym procesie pomocy dziecku niezwykle ważna jest rola rodziców.