Decydując się na podjęcie kredytu, wielu klientów analizuje oferty banków, uwzględniając wysokość oprocentowania, jak również długość okresu spłaty – wymienione kwestie stają się kluczowe podczas dokonywania wyborów związanych z zaciąganiem zobowiązań finansowych. Warto w tym miejscu wspomnieć o dodatkowym parametrze, który zazwyczaj zostaje pomijany we wstępnych analizach przed podjęciem kredytu – wartość RRSO okazuje się jednak równie ważna, znacząco wpływając na wysokość realizowanej spłaty.
Spis treści
Co kryje w sobie skrót RRSO?
Wspomniana forma skrótowa, po rozwinięciu brzmi: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i oznacza realne oraz faktycznie ponoszone koszty podjęcia kredytu. Wartość ta staje się składową kosztów koniecznych do pokrycia, wynikających z udzielenia pożyczki finansowej w danym banku. Należy więc uznać, że RRSO zawiera w sobie najczęściej:
- oprocentowanie nominalne, którego wysokość podawana jest najczęściej w skali rocznej
- koszt prowizji wpłacanej na rzecz banku
- sumę niezbędną do obowiązkowego ubezpieczenia kredytu
- w przypadku kredytu hipotecznego, dodatkowo doliczany jest koszt wyceny nieruchomości
Biorąc pod uwagę wymienione wartości, można stwierdzić że kwota kredytu znacząco wzrośnie, będąc powiększoną o sumę powyższych składowych. W związku z tym warto zastanowić się, jak obliczyć całkowity koszt kredytu, w celu uzyskania szerszej świadomości faktycznie ponoszonych kosztów.
Całkowity koszt kredytu – jak ocenić realny wkład finansowy kredytobiorcy?
Dążąc do poznania realnej rocznej stopy oprocentowania należy zaznaczyć, że RRSO stanowi wartość procentową, na wysokość której znacząco wpływają przedstawione powyżej koszty dodatkowe, do pokrycia których zobligowany jest kredytobiorca, a ponadto uwzględniana jest kwota zadłużenia, długość okresu spłaty oraz wysokość oprocentowania kolejnych rat – warto pamiętać w tym miejscu o często pojawiających się opcjach rat malejących, które także wpływają na wysokość wartości RRSO.
Wartość RRSO obliczana jest przy użyciu skomplikowanego wzoru matematycznego, którego podanie w niniejszym artykule wydaje się bezzasadne – można bowiem uznać, że znajomość matematyki wyższego stopnia nie jest domeną każdego potencjalnego kredytobiorcy, w związku z tym celowe okazuje się podanie prostszego oraz bardziej funkcjonalnego sposobu na uzyskanie informacji o kwocie rzeczywistego rocznego oprocentowania.
Użytecznym i wygodnym narzędziem, mającym na celu ułatwienie obliczania rzeczywistej stopy oprocentowania w skali roku, jak i całkowitej spłacanej kwoty kredytu okazuje się kalkulator RRSO – podobne narzędzia ukazują się na stronach internetowych specjalizujących się w tematyce finansowej. Warto wybierać branżowe portale, gdyż korzystanie z ich usług zapewnia fachowość porad oraz prawidłowo ukazane wartości. Wypełnienie wymaganych pól w kalkulatorze okazuje się wystarczające, w celu uzyskania pożądanego wglądu w swój realny wkład finansowy odnoszący się do kredytu.
RRSO narzędziem porównania ofert kredytowych
Warto zaznaczyć, że parametr procentowy, jakim jest RRSO często zostaje wykorzystany w celu przeprowadzenia analizy dostępnych propozycji kredytowych w kilku bankach, jak również firmach pozabankowych – uwzględnienie wszystkich kosztów koniecznych do poniesienia podczas podjęcia kredytu zapewnia pełny wgląd we wkład finansowy konsumenta, pozwalając podjąć przemyślaną decyzję, zapewniającą wybór najbardziej optymalnej opcji kredytowej.
Według przepisów prawnych banki oraz inne instytucje oferujące klientom kredyty i pożyczki finansowe zobowiązane są do upubliczniania wartości RRSO, dotyczącej ich propozycji – dzięki temu każdy potencjalny kredytobiorca ma sposobność uzyskania informacji niezbędnych do realnej oceny korzyści płynących ze skorzystania z danej pożyczki.
Reasumując, należy zaznaczyć, że chcąc mieć pełną wiedzę o ponoszonych kosztach wynikających z podpisania umowy kredytowej, warto zapoznać się z parametrem, jakim jest omówiony powyżej wskaźnik RRSO.
Źródło:
https://zaradnyfinansowo.pl/rrso-co-to-jest-i-jak-wplywa-na-koszt-kredytu/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczywista_roczna_stopa_oprocentowania