Dla wielu kierowców ubezpieczenie assitance jest nieodzownym elementem wybieranej polisy. Może też funkcjonować jako samodzielna ochrona niezależna od OC czy AC. W ramach tego wsparcia możesz uzyskać pomoc związaną z nagłymi sytuacjami na drodze. Poznaj jakie korzyści przynosi kierowcy ta forma ubezpieczenia!
Dla niektórych kierowców polisa assistance kojarzy się z ubezpieczeniem AC. To jednak dwie różne formy pomocy. Warto pamiętać, że AC zapewnia ochronę przed ryzykiem obecnym w przypadku posiadania auta. Kierowca objęty ubezpieczeniem assistance uzyskuje pomoc od nieoczekiwanych sytuacji w czasie podróży.
Spis treści
Co to jest ubezpieczenie assitance?
Jak w prostych słowach można zdefiniować ubezpieczenie assistance? To forma wsparcia kierowcy, gdy na drodze i podczas codziennej eksploatacji dochodzi do nieoczekiwanych sytuacji. Co ważne, na rynku możesz znaleźć też ubezpieczenie assistance pojazdu. Dzięki kompleksowej ochronie otrzymujesz pomoc medyczną dla siebie, ale też dla auta, które jest objęte tego typu polisą. Jakie dokładnie sytuacje obejmuje ubezpieczenie assistance?
- Pomyłka na stacji paliw. Na skutek zatankowania niewłaściwego paliwa może dojść do zatrzymania, a nawet uszkodzenia auta. Polisa assitance zapewnia lawetę i wizytę w warsztacie celem odpompowania nieodpowiedniego paliwa.
- Samochód zastępczy. Gdy zaskoczy Cię unieruchomienie pojazdu, możesz liczyć na auto zastępcze.
- Holowanie pojazdu. Uszkodzenie uniemożliwiające dalszą jazdę może być bardzo stresujące, dlatego dodatkowa ochrona pomaga zorganizować bezpłatne odholowanie.
- Rozładowanie akumulatora. Zwłaszcza zimą bateria w aucie może zawieść. Aby uniknąć straty czasu i dotrzeć na miejsce polisa ubezpieczenia assistance zapewnia pomoc, a nawet podstawienie drugiego auta.
- Skutki kradzieży pojazdu. W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia assistance możesz zyskać pomoc, gdy wystąpi kradzież pojazdu.
- Pomoc w przypadku awarii. Nagłe usterki wymagają naprawy pojazdu, a polisa pomoże Ci uporać się z brakiem auta czy potrzebą odholowania.
Komu może przydać się ubezpieczenie assistance?
Można powiedzieć, że w ramach ubezpieczenia assistance wsparcie może uzyskać szerokie spektrum podróżujących. Głębsza analiza tematu pozwala zauważyć, że w pewnych specyficznych sytuacjach warto objąć ubezpieczeniem assistance siebie lub pojazd. Kto najmocniej skorzysta, gdy wybierze ubezpieczenie assitance?
- Polisę assistance wybierają posiadacze nowych aut. Jakakolwiek szkoda może wymagać sporych nakładów finansowych, zwłaszcza gdy kierujący porusza się nowym pojazdem.
- Nagła sytuacja losowa czy pomoc w razie wypadku mogą wymagać np. pojazdu zastępczego. To bardzo dobra opcja wsparcia zwłaszcza dalej od domu, czyli dla osób podróżujących często i na dłuższych dystansach.
- Rodziny z dziećmi. Podróże całą rodziną wymagają zabrania ze sobą sporej ilości bagaży czy podstawowych posiłków. Bez względu na dokładną lokalizację miejsca zdarzenia rodzinie przyda się pojazd zastępczy, by kontynuować podróż.
- Osoby starsze. Opisywany wariant ubezpieczenia można też dopasować do potrzeb seniorów. Zwłaszcza gdy mieszkają samotnie, mogą wymagać pomocy w naprawie auta czy dostarczenie paliwa, gdy przypadkowo zabraknie go na trasie.
Kiedy warto wybrać ubezpieczenie assistance samochodu?
Nawet jeśli masz ubezpieczenie OC i AC, pomoc assistance może być potrzebna. Nawet podstawowy wariant assistance wesprze Cię w sytuacjach nieoczekiwanych, których nie są w stanie pokryć ww. polisy. Oto komu przyda się ona najbardziej:
- Ograniczone środki finansowe. W razie awarii w podróży lub wystąpienie problemów z autem mogą przyczynić się do lawinowo rosnących kosztów ich eliminacji. Jednak z polisą assistance masz dostęp do auta zastępczego czy odholowania, co chroni Cię przed dodatkowymi wydatkami.
- Brak umiejętności mechanicznych. Obowiązkowe ubezpieczenie chroni innych uczestników ruchu i nie zapewnia Ci pomocy w naprawie swojego auta. Gdy nie masz zaplecza do samodzielnego wyeliminowania usterki, dodatkowa polisa pomoże Ci je usunąć.
- Niepewność wsparcia w wybranych obszarach. W przypadku zamarznięcia paliwa w nieznanym obszarze wiejskim czy na zupełnym odludziu możesz odczuwać duży stres. Dlatego osoby często podróżujące po takich terenach mogą zyskać spokój umysłu.
- Podróżowanie z dziećmi i osobami starszymi. Koszty usług assistance są znikome w porównaniu do potencjalnego ryzyka. Dzieci i osoby starsze (zwłaszcza schorowane) mogą wymagać interwencji medycznej w trakcie podróży.
Samochód zastępczy i inne formy pomocy w ubezpieczeniu assistance
Trzeba przyznać, że jednym z najważniejszych powodów sięgania po dodatkowe wsparcie jest uzyskanie samochodu zastępczego. Wybrany zakres ubezpieczenia daje opcję dostarczenia pojazdu na miejscu zdarzeniu i użytkowania go aż do naprawy własnego. Uzyskanie samochodu zastępczego chroni Cię przed nieoczekiwanymi postojami i stratą pieniędzy na samodzielnie wypożyczenie auta. Poza tym assistance może zapewnić Ci:
- dostęp do części zamiennych;
- tankowanie w przypadku braku paliwa;
- pomoc, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora;
- wymiana koła;
- holowanie;
- pomoc medyczną.
Wszystkie możliwości wsparcia znajdziesz ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętaj, by dopasować wybraną opcję do oczekiwanych przez siebie sposobów pomocy, by mieć pewność, że polisa zadziała w danej sytuacji.