Problemy kardiologiczne występują zarówno u młodszych, jak i starszych zwierząt. Można wyróżnić wiele ich rodzajów, aczkolwiek część dolegliwości posiada wspólne objawy kardiologiczne. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że dostrzeżenie niektórych z nich nie zawsze jest łatwe – w szczególności, jeśli nie posiadamy o nich wystarczającej wiedzy. W trosce o zdrowie pupili, opiekunowie zwierząt powinni chodzić z nimi na regularne kontrole weterynaryjne. Istotne jest także obserwowanie zachowania zwierzęcia. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści
Wady serca u zwierząt – wrodzone a nabyte
Wady serca u zwierząt dzielone są na wrodzone i nabyte. Z wadami wrodzonymi serca zwierzęta się już rodzą – stanowią one wynik nieprawidłowego rozwoju tego organu u płodu. Zazwyczaj są to wady pojedyncze, a ich objawy można dostrzec w pierwszych miesiącach życia pupila. Niekiedy zwierzę ma kilka wad jednocześnie, ale wtedy problem ten zauważalny jest już w pierwszych tygodniach lub dniach życia. Taką wadą serca u czworonoga jest m.in. zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej, przetrwały przewód tętniczy Botalla u psów, a także kardiomiopatia przerostowa u kotów.
Jeśli chodzi o wady serca u zwierząt nabyte, rozwijają się one wraz z biegiem czasu. Mogą być one skutkiem infekcji bakteryjnych czy wirusowych, jak i efektem degradacji tkanek oraz dysfunkcji tkanki mięśniowej.
Problemy kardiologiczne u zwierząt – na co zwrócić uwagę?
Poniżej przedstawiamy objawy problemów kardiologicznych u czworonogów. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, powinniśmy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem weterynarii. Profesjonalista będzie mógł przeprowadzić pełny proces diagnostyczny, a w razie wystąpienia nieprawidłowości postawi diagnozę oraz wskaże niezbędne czynności, aby poprawić komfort życia czworonoga.
W trosce o zdrowie pupila, warto zdecydować się na wizytę u doświadczonego specjalisty z dziedziny kardiologii. Dowiedz się więcej na www.przychodnianovet.pl/uslugi-weterynaryjne-kardiologia/!
Objawy problemów kardiologicznych u psa
Aby jak najszybciej pomóc zwierzęciu zmagającemu się z problemami kardiologicznymi, niezbędne są nie tylko regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym, ale i znajomość ich objawów przez właścicieli czworonogów.
Niepokojącym objawem, który powinien zwrócić uwagę właścicieli psów, jest zmiana zachowania – może ona dotyczyć utraty apetytu czy niechęci do aktywności fizycznej i zabawy. Jeśli zwierzę było dotychczas pupilem przepełnionym energią, uwielbiającym wspólną zabawę, a obecnie niechętnie w niej uczestniczy lub wręcz się izoluje, należy skontaktować się z weterynarzem. Kolejnym objawem, który powinien nas do tego skłonić, jest zwiększona męczliwość. Pies, którego serce niedomaga, szybciej męczy się podczas zabaw czy zwykłych spacerów – w efekcie pupil może dyszeć nawet po mniejszym wysiłku. Zazwyczaj wiążą się z tym trudności w oddychaniu.
Alarmujący jest także kaszel utrzymujący się przez kilka dni. Jego przyczyną może być gromadzenie się płynu w płucach czy ucisk dróg oddechowych wynikający z powiększonego serca. Uporczywy kaszel u psa jest objawem, którego nie można ignorować! Jego konsekwencją mogą być nawet omdlenia.
Objawy problemów kardiologicznych u kota
Przebieg dolegliwości kardiologicznych u kotów bywa dość skryty, dlatego mogą być one trudne do zauważenia. Łatwo je przeoczyć, więc właściciele kotów powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkie możliwe objawy.
Koty z problemami kardiologicznymi mogą mieć zmienny apetyt oraz więcej spać. Ponadto, zwierzęta te mogą odznaczać się gorszym ogólnym samopoczuciem. Właściciele kotów powinni zwracać też szczególną uwagę na sposób, w jaki oddycha czworonóg. Jeśli szybko się męczy, a jego oddechy są szybkie oraz ciężkie, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem i udać się na wizytę. Niepokojącym sygnałem jest także oddychanie z otwartą jamą ustną – nie można go ignorować!
Niezauważone wady serca u kota pogłębiają się i wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Wraz z biegiem czasu można zauważyć powiększenie się brzucha – wynika to z nagromadzenia płynu w obrębie jamie brzusznej. Skutkiem braku podjęcia leczenia może być wtedy obrzęk płuc! Wtedy też kot zacznie oddychać z otwartym pyskiem i zauważalny będzie siny język. Kot mający trudności z oddychaniem będzie siedział bądź stał z rozchylonymi przednimi łapami, wyciągając głowę w przód. Może wtedy dojść do omdlenia. To stan zagrażający życiu kota, dlatego każdy właściciel czworonoga ma obowiązek natychmiast zabrać go wtedy do weterynarza.
Jeśli zauważymy objawy wskazujące na to, że serce naszego czworonoga nie domaga, konieczne jest wybranie się na wizytę do kardiologa. Specjalista będzie mógł przeprowadzić pogłębioną diagnostykę, aby wykryć możliwe nieprawidłowości i ich przyczyny, by następnie wdrożyć odpowiednie postępowanie.