Zasilanie samochodów gazem LPG to coraz bardziej rozpowszechnione zjawisko. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, dlatego każdy kierowca powinien się dobrze zastanowić nad tym, czy jest to dla niego właściwa ścieżka. Warto najpierw poznać najważniejsze zalety oraz minusy instalacji LPG. Dzięki temu kierowcy będą w stanie podjąć racjonalną decyzję, co do ewentualnego montażu LPG. Instalacje pojawiają się zarówno w fabrycznie nowych autach, jak i samochodach używanych.
Spis treści
Co przemawia za montażem LPG? Najmocniejsze strony
Zainteresowane osoby powinny mieć pełną świadomość tego, że litr gazu jest zdecydowanie tańszy, niż litr benzyny. Instalacja LPG sprawdzi się zwłaszcza wśród kierowców stawiających na duże przebiegi. Dzięki temu zyskuje się spore oszczędności, co przełoży się na wyższy komfort codziennego życia.
LPG to oznaka zadowalającego stopnia czystości i podwyższonej trwałości. Chodzi przede wszystkim o wysoką liczbę oktanową (100-110). Tym samym można tutaj mówić o wysokiej odporności na spalanie stukowe. Dodatkowo należy wspomnieć o znacznym zmniejszeniu emisji spalin i braku wytwarzania osadów, które mogłyby poważnie zanieczyścić olej silnikowy. Nie da się ukryć, że zalety LPG można podzielić na wiele różnych płaszczyzn, dlatego wypadałoby się zastanowić nad skorzystaniem z takiego rozwiązania.
Instalacja LPG – co z kosztami?
Na samym początku trzeba oczywiście zainwestować. Za najprostsze instalacje przeznaczone do silników gaźnikowych zapłaci się około 1300-1500 złotych (z montażem), natomiast za te najpopularniejsze – do silników czterocylindrowych – od 2500 do 3800 złotych (z czynnościami montażowymi). Instalacja wtrysku LPG w fazie ciekłej to natomiast wydatek rzędu 4600-5000 złotych. Każdy powinien przeanalizować swoje potrzeby i dopiero później decydować się na jakiekolwiek inwestycje. Zawsze można to przedyskutować z kimś bardziej doświadczonym, tak aby mieć pewność, że nie popełniło się błędu. Montażem zajmują się wykwalifikowani fachowcy.
Szacuje się, że przy rocznym przebiegu na poziomie 20-25 tysięcy kilometrów taka instalacja pozwala zaoszczędzić nawet do 5-6 tysięcy złotych. To bardzo dobre informacje dla wszystkich tych osób, które stale szukają oszczędności i chcą zadbać o swój portfel.
Samochód z LPG – czy istnieją jakiekolwiek wady?
Mogłoby się wydawać, że montaż LPG oznacza dla kierowców same korzyści, lecz rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Do największych wad takich instalacji można zaliczyć m.in.:
- wyższe koszty obsługi serwisowej,
- częstą wymianę świec oraz przewodów zapłonowych,
- konieczność zakupu nowego zbiornika po 10 latach użytkowania (lub przedłużenie legalizacji posiadanego zbiornika) – niesie to za sobą dodatkowe koszty,
- wysoką temperaturę spalania mieszanki, co może się przełożyć na potencjalne problemy z głowicami i zaworami.
Wyszczególnione wyżej wady nie są jednak w stanie przyćmić wielu zalet, które niesie za sobą inwestycja w LPG, dlatego też cały czas odnotowuje się wzrost popularności tego typu instalacji.