Gaśnice proszkowe są rozpowszechnione na bardzo szeroką skalę. Środkiem gaśniczym jest w tym przypadku specjalny proszek. Gaśnica należąca do tej kategorii odznacza się wydajnością i wysoką skutecznością działania. Warto jednak wiedzieć, jak konkretnie korzystać z tego typu gaśnic i kiedy powinno się po nie sięgać?
Spis treści
Gaśnica proszkowa – jak działa i czym się charakteryzuje?
Gaśnice proszkowe działają na stosunkowo prostej zasadzie, ponieważ są odpowiedzialne za zatrzymanie reakcji spalania w procesie antykatalizy. Proszek pod wpływem ciepła doprowadza do tego, iż płomienie nie mają dostępu do tlenu i skutecznie się je eliminuje. Godne uwagi jest również to, że wykorzystany strumień sprężonego gazu (niepalny dwutlenek węgla lub azot) ma niebagatelny wpływ na stłumienie szalejącego ognia. Konstrukcja gaśnicy proszkowej nie jest skomplikowana, gdyż całość składa się z zaworu, cylindra oraz dźwigni, dzięki której można wyzwolić wspomniany wcześniej proszek na zewnątrz (w jego składzie są węglany lub fosforany sodu).
Gaśnice przeciwpożarowe znajdują się obecnie w wielu budynkach oraz pomieszczeniach. Duże znaczenie ma jednak to, jaki konkretnie proszek znajduje się w środku gaśnicy. W zależności od tego będzie wiadomo, do jakich pożarów można wykorzystywać gaśnicę proszkową (głównie z grupy A, B i C).
Gaśnice proszkowe – jakie mają zastosowanie i ile mogą kosztować?
Jedną z najbardziej popularnych odmian omawianych gaśnic jest niewątpliwie gaśnica proszkowa samochodowa, która przydaje się każdemu kierowcy (jej posiadanie jest obowiązkowe). Gaśnicę proszkową można wykorzystać na wiele różnych sposobów, a mianowicie:
- do gaszenia ciał stałych,
- do gaszenia ciał topliwych,
- do gaszenia tworzyw sztucznych,
- do gaszenia substancji ciekłych,
- do gaszenia płonących gazów,
- do gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem elektrycznym.
Związki znajdujące się w proszku nie są przewodnikami prądu, dlatego korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne. Cena gaśnicy waha się natomiast w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (duże znaczenie w tym zakresie ma pojemność gaśnicy oraz rodzaj zastosowanego proszku). Aktualne ceny można sprawdzić na stronie sklep-ppoz.pl/pl/c/Gasnice-proszkowe/26.
Gaśnice proszkowe – krótkie podsumowanie
Warto zająć się w tym miejscu krótkim podsumowaniem artykułu o gaśnicach proszkowych. Gaśnice proszkowe stosuje się do gaszenia ciał stałych i topliwych, substancji ciekłych, urządzeń znajdujących się pod napięciem elektrycznym, płonących gazów i tworzyw sztucznych. Są obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu.
Gaśnice przeciwpożarowe pełnią nieocenioną rolę zwłaszcza przy gaszeniu pożarów z grupy A, B i C. Odpowiadają za zatrzymanie reakcji spalania w procesie antykatalizy. Proszek (w którym są węglany lub fosforany sodu) nagrzewa się i na skutek tego płomienie nie mają dostępu do tlenu, a więc będą powoli zanikać. W gaśnicach proszkowych wykorzystuje się też strumień niepalnego sprężonego gazu (dwutlenek węgla lub azot), który pomaga stłumić szalejący ogień. Konstrukcja gaśnicy proszkowej składa się natomiast z cylindra, zaworu oraz dźwigni.