Wystąpienia publiczne bardzo często wiążą się z tremą. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki której można ją opanować. To uczucie jest znane praktycznie każdemu, kto choć raz występował na scenie przed większą publiką lub też po prostu przed sporą grupą osób, np. w szkole. Trema nie jest niczym złym, to coś naturalnego, jednak warto zdecydować się na wykonywanie pewnych ćwiczeń, dzięki którym można ją skutecznie poskromić. W ten sposób każde wystąpienie będzie udane.
Spis treści
Jak radzić sobie z tremą? Kilka sprawdzonych sposobów
Trema może pojawić się u człowieka przede wszystkim podczas publicznych wystąpień, do których można zaliczyć:
- przedstawienia szkolne,
- prezentacje,
- wykłady,
- szkolenia z koniecznością zabierania głosu.
Oczywiście takich przykładów jest dużo więcej, a zainteresowani powinni zadbać o to, aby nie dać się zaskoczyć tremie w najmniej odpowiednim momencie. Stres związany z takimi wystąpieniami przed dużą grupą związany jest przede wszystkim z obawą przed oceną. Dana osoba zdaje sobie sprawę z tego, że będzie oceniona przez innych ludzi i boi się wypaść negatywnie. Z racji tego należy rozpocząć prace związane z budowaniem pewności siebie. Mogą to być profesjonalne szkolenia przed wystąpieniami publicznymi czy też trenowanie wypowiedzi przed lustrem. Później można zaangażować w to rodzinę oraz znajomych. To właśnie tak buduje się pewność siebie przed istotnymi wystąpieniami. Należy potrenować nad postawą, która musi być pewna i niezachwiana. Gesty muszą być trafione, a dłonie luźne. Warto też popracować nad mocnym głosem i wyeliminować z niego drżenie. Ważne jest to, aby nie skupiać się za bardzo na występie, nie obmyślać sobie w głowie scenariusza, tylko iść na żywioł. Wtedy wszystko powiedzie się w stu procentach.
Jak opanować tremę? Wszystko zależy od konkretnego człowieka
Jeśli ktoś chce udanie opanować tremę, musi mieć świadomość tego, że wszystko zależy tak naprawdę od niego samego. Jeśli ktoś czuje się nieswojo w jakimś otoczeniu, zawsze może pojawić się na miejscu nieco wcześniej i się z nim zaznajomić. To samo można uczynić z pozostałymi osobami, które będą występować na scenie lub też przed publicznością. Warto zdać sobie sprawę z tego, że w danej sytuacji nie jest się samemu. Ważne jest też nakreślenie planu wystąpienia, a więc np. poinformowanie publiczności o tym, że najpierw będzie wykład, a następnie mogą być zadawane pytania. Tym samym publiczność nie będzie przeszkadzała w wystąpieniu, a osoba występująca nie zgubi wątku. Wszystko da się skutecznie opanować.