Przygotowujemy wędliny, gotujemy zupę dla kilkudziesięciu dzieci na stołówce, a może prowadzimy firmę cateringową? W każdym z tych przypadków niezbędnym wyposażeniem naszej kuchni jest kocioł warzelny. Dzięki niemu przygotujemy oraz podgrzejemy znaczną ilość jedzenia jednocześnie. Jakie rodzaje kotłów możemy wyróżnić i gdzie najczęściej je spotkamy?
Spis treści
Rodzaje kotłów warzelnych
Wśród kotłów warzelnych wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje, które określają nam, w jaki sposób nasze urządzenie będzie zasilane. Możemy wymienić:
- kotły parowe, które są najczęściej spotykanymi rodzajami kotłów – szczególnie w gastronomii oraz przemyśle garmażeryjnym. Kotły są zasilane parą technologiczną, która powstaje w specjalnie przeznaczonej do tego komorze;
- kotły elektryczne, które są trudniejsze w wykorzystaniu ze względu na wysokie koszty utrzymania. By kocioł mógł pracować konieczna jest stała dostawa energii elektrycznej o wysokim mocy, co nie jest możliwe przy każdej instalacji;
- kotły gazowe, które są najtańszym rozwiązaniem ze względu na niskie koszty gazu, choć sam zakup kotła wychodzi w porównaniu z poprzednimi rodzajami najdrożej. Do tego rodzaju kotła potrzebna jest specjalnie dostosowana instalacja, umożliwiająca wykorzystanie gazu przy produkcji pożywienia.
Czym są kotły warzelne?
Kotły możemy porównać do ogromnych naczyń, w których przygotowujemy pokarm dla wielu osób jednocześnie. Zazwyczaj kotły zbudowane są z komory, w której umieszczamy produkty, izolacji oraz ze sterowników, dzięki którym kontrolujemy temperaturę wewnątrz urządzenia. Kotły to tradycyjne rozwiązanie, które jest niezbędne w lokalach gastronomicznych przygotowujących posiłki na dużą skalę. Istotną cechą urządzenia jest równomierne rozkładanie się temperatury wewnątrz, dzięki czemu potrawy się nie przypalają i są ciepłe. Nie bez znaczenia jest również warstwa izolacyjna, która stanowi swego rodzaju zabezpieczenie przed ewentualnym poparzeniem gorącym pokarmem lub naczyniem.
Gdzie możemy wykorzystać kotły warzelne?
Jak już zostało początkowo wspomniane, kotły warzelne obecnie znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przemysłach gastronomicznych oraz garmażeryjnych. Ich rozmiary pozwalają na przygotowanie znacznej ilości pokarmu jednocześnie. Możemy ugotować kilkadziesiąt litrów zupy w szpitalu, na stołówce szkolnej lub w kuchni naszego cateringu spożywczego. Kotły wykorzystuje się także w garmażerii do wytapiania tłuszczu oraz przygotowania wędlin i mięs. Urządzenie pozwala na szybkie, efektowne i równomierne ugotowanie konkretnych potraw.