Pożyczka konsolidacyjna to odpowiedź rynku parabankowego na potrzeby Polek i Polaków, którzy zadłużają się w wielu miejscach, a następnie mają problem z opłaceniem swoich zobowiązań. Pożyczka konsolidacyjna pozwala skonsolidować w jedną pożyczkę wszystkie nasze mniejsze zobowiązania i spłacać je za pomocą jednej raty. Co jeszcze warto wiedzieć ten temat pożyczki konsolidacyjnej?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak uzyskać kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę konsolidacyjną
- czym pożyczka się różni od kredytu konsolidacyjnego
- jak wyglądają warunki pożyczki konsolidacyjnej
Jak wiadomo w razie zapotrzebowania na gotówkę i dziurze w domowym budżecie Polacy wspomagają się pożyczkami bankowymi i parabankowymi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Rekordziści potrafią mieć nawet kilkanaście pożyczek na swoim koncie. Generuje to trudności nie tylko w spłacaniu zobowiązań, ale także w tym by nie pogubić się w terminach poszczególnych rat pożyczek. Kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna jest odpowiedzią dla tych z nas, którzy wpadli w tak zwaną spiralę zadłużenia i chcą z pomocą jednej pożyczki konsolidacyjnej spłacić wszystkie swoje zobowiązania. Dzięki temu znika nam też większość formalności – z kilku lub nawet kilkunastu rat robi nam się jedna rata. Jednak w przypadku kredytów konsolidacyjnych czasami możemy mieć trudności w ich uzyskaniu. Kredyty konsolidacyjne często też nie mogą być wzięte na zobowiązania w innych instytucjach finansowych niż banki. Jeżeli nie możemy wspomóc się kredytem konsolidacyjnym pozostaje nam pożyczka. Jak w praktyce wygląda ubieganie się o pożyczkę konsolidacyjną?
Spis treści
Pożyczka konsolidacyjna – jak się o nią starać? Czym się różni od kredytu konsolidacyjnego? Jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)?
Przede wszystkim warto zauważyć jedną różnicę. Pożyczka konsolidacyjna jest pożyczką parabankową, udzielaną przez inną instytucję finansową niż bank. Jeśli bank udzielał by nam zobowiązania konsolidacyjnego byłby to kredyt konsolidacyjny, a bank wymagałby od nas zdolności kredytowej. W przypadku pożyczki konsolidacyjnej udzielanej przez instytucję finansową inną niż bank nie jesteśmy tak rygorystycznie sprawdzani jak w przypadku banku. Proces ubiegania się o pożyczkę konsolidacyjną jest też o wiele łatwiejszy niż o kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Wystarczy złożyć jedynie jeden wniosek. Proces przyznania pożyczki jest o wiele szybszy niż kredytu konsolidacyjnego w banku, mogą się też o nią starać osoby mające mniejszą zdolność kredytową niż osoby, które będą szły z takim problemem do banku po kredyt konsolidacyjny. Wszelkie formalności są proste i możemy wykonać je przez stronę internetową, bez konieczności wizyty w oddziale instytucji finansowej. Taką pożyczkę możemy uzyskać nawet na 144 miesiące do 300 000 zł, a oprocentowanie pożyczki konsolidacyjnej będzie wynosiło 7,9%. Aby dokładnie sobie porównać oferty warto wykorzystać kalkulator kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki gotówkowej.
Czy pożyczka konsolidacyjna jest dla ciebie? Czy jest bardziej opłacalna niż najtańszy kredyt konsolidacyjny?
Jeśli jesteś osobą, która posiada kilka pożyczek parabankowych, kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy i nie jesteś w stanie spłacić ich w aktualnym kształcie twoich zobowiązań, to pożyczka konsolidacyjna jest dla ciebie, szczególnie jeśli oferty kredytów konsolidacyjnych są dla ciebie nieosiągalne z powodu zdolności kredytowej. Dzięki złożeniu wniosku o pożyczkę konsolidacyjną jesteś w stanie połączyć w jedno zobowiązanie kilka swoich pożyczek, które oddasz w dłuższym terminie spłaty w całości. Nie oznacza to zniwelowania twoich długów, a jedynie ułatwienie ci spłacenia aktualnych zobowiązań. Pożyczka konsolidacyjna wydłuża czas spłaty twoich długów. W zależności od zawartych warunków umowie zmniejsza i normalizuje ratę pożyczki, pozwala także spłacać jedną ratą kilka twoich zobowiązań, dzięki czemu nie gubisz się w terminach spłat i nie robisz sobie zaległości.
Warto jednak pamiętać o tym, że terminowość ma tutaj także swoje znaczenie. Trzeba pamiętać o tym przy pożyczce konsolidacyjnej, a jednocześnie nie zaciągać dodatkowych zobowiązań by dodatkowo nie obciążać swojego budżetu. Co do zasady pożyczka konsolidacyjna ma ułatwić spłatę twoich zobowiązań, a nie zachęcać do tego, by oprócz pożyczki konsolidacyjnej zaciągać nowe zobowiązania. Przed podpisaniem umowy o udzielenie pożyczki konsolidacyjnej uważnie przeczytaj warunki i zapytaj o wszystko, co wywołuje u ciebie wątpliwości. W zależności od instytucji finansowej udzielającej pożyczki konsolidacyjnej możesz zostać sprawdzony w bazach BIK oraz innych bazach dłużników po to, by firma udzielająca ci pożyczki sprawdziła w jakim stanie są twoje finanse i zobowiązania. Sam proces ubiegania się o pożyczkę konsolidacyjną w parabanku jest prosty i dość klarowny, jednak bądź zawsze ostrożny dla swojego dobra.