Powłoki antykorozyjne stanowią ochronną warstwę, którą pokrywana jest powierzchnia metalowych i stalowych konstrukcji. Podstawową rolą powłok antykorozyjnych jest zabezpieczenie powierzchni przed niszczącym działaniem korozji. Poszczególne powłoki ochronne różnią się względem siebie typem ochrony, sposobem nanoszenia, składem oraz trwałością. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na temat powłok antykorozyjnych.
Korozja jest procesem stopniowego niszczenia materiałów metalowych i ich stopów zachodzącym między ich powierzchnią a otaczającym środowiskiem. Z uwagi na to, że stanowi najważniejszy czynnik, wpływający na żywotność metalowych i stalowych konstrukcji, korzystanie z ochrony przed korozją jest w dzisiejszych czasach jak najbardziej uzasadnione.
Spis treści
Rodzaje powłok antykorozyjnych
Wśród powłok antykorozyjnych wyróżnia się dwie zasadnicze grupy – powłoki organiczne i nieorganiczne. Do powłok organicznych zaliczamy wszelkiego rodzaju farby, lakiery, smary oraz tworzywa sztuczne. Powłoki nieorganiczne tworzą wszystkie powłoki metalowe i niemetalowe.
Wśród powłok metalowych wyróżniamy:
- powłoki katodowe – są wytwarzane z metali bardziej szlachetnych niż materiał, który ma być nią zabezpieczony,
- powłoki anodowe – wytwarzane z metali o ujemnym potencjale elektrochemicznym, zazwyczaj są to domieszki cynku stosowane do zabezpieczania żeliwa i stali, cynk z uwagi na to, że jest mniej odporny na korozję od stali – to on pierwszy ulega zniszczeniu,
Do powłok niemetalowych nieorganicznych zaliczamy przede wszystkim malowanie proszkowe, będące jedną z najnowocześniejszych technik nanoszenia powłok zabezpieczających w wysokich temperaturach. Malowanie proszkowe jest najczęściej wykorzystywane do zabezpieczania powierzchni wykonanych z aluminium oraz jego stopów.
Właściwości antykorozyjne powłoki zabezpieczającej
Podstawowym zadaniem powłok antykorozyjnych umieszczanych na powierzchni metali jest skuteczna ochrona ich struktury przed działaniem czynników zewnętrznych. To właśnie czynniki zewnętrzne w głównej mierze odpowiadają za proces powstawania korozji. Antykorozyjne powłoki ochronne pod wpływem procesów chemicznych mogą być wykonane z innych metali, które zwiększają zdolności antykorozyjne zabezpieczanego materiału.
Metody nakładania powłok ochronnych
Metody nakładania powłoki antykorozyjnej są uzależnione od rodzaju metalu, jego wielkości a także struktury. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się:
- metodę elektrolityczną – polegającą na nanoszeniu powłoki z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Pod wpływem działania prądu właściwa warstwa powłoki zaczyna tworzyć i namnażać tzw. ośrodki krystalizacji, prowadzące do powstania jednolitej warstwy powłoki o optymalnej grubości.
- metodę chemiczną – polegającą na pokrywaniu stali innymi metalami takimi jak kobalt, nikiel lub miedź,
- metodę ogniową – polegającą na roztapianiu metali, tworząc powłokę ochronną powierzchni materiału wykonanego ze stali,
- natryskiwanie cieplne – tzw. malowanie proszkowe,
- metody dyfuzyjne – polegające na dyfuzji atomów substancji zabezpieczającej od materiału zabezpieczanego, może to być m.in. azotowanie, tytanowanie, kaloryzowanie,
- platerowanie – metoda nakładania powłok metalowych poprzez dociśnięcie ich do podłoża metalu w wysokiej temperaturze,
Zarówno powłoki antykorozyjne jak i urządzenia specjalistyczne przeznaczone do profesjonalnej ochrony antykorozyjnej w skuteczny sposób wydłużają żywotność konstrukcji metalowych i stalowych o różnym zastosowaniu.