Wiele osób zastanów się nad tym, co to znaczy być osobą przedsiębiorczą i z czym to się wiąże. Jak się okazuje, taki człowiek posiada wiele cech osobowości, które umożliwiają odnalezienie się w praktycznie każdej sytuacji.
Osoba przedsiębiorcza posiada również umiejętność pozwalającą na znalezienie i wykorzystanie szans oraz sytuacji i wydarzeń, które pojawiają się w danej chwili i mogą pomóc osiągnąć sukces. Jest pozytywnie nastawiona do życia ludzi, lubi podejmować nowe wyzwania i dokładnie analizuje możliwości biznesowe.
Spis treści
Jakie są najważniejsze cechy osoby przedsiębiorczej?
Ludzie określani mianem osób przedsiębiorczych posiadają wiele różnych cech, które można by wymieniać w nieskończoność. Przedsiębiorca jest osobą wykazującym inicjatywę, skutecznie dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów oraz posiada w sobie duży zapał i mnóstwo energii.
Najważniejsze cechy, jakie powinna posiadać osoba przedsiębiorcza to:
- optymizm – człowiek przedsiębiorczy nigdy nie boi się podejmować nowe wyzwania, działa w pełni aktywnie oraz pracowicie wypełnia każdy dzień,
- umiejętność analizy – osoba posiadająca cechy przedsiębiorcy, zanim otworzy jakikolwiek biznes, doskonale zapozna się z rynkiem, wyciągnie wnioski i na tej podstawie podejmie odpowiednią decyzję,
- duży zasób wiedzy – ludzie przedsiębiorczy mają bardzo dużą wiedzę i nieustannie się uczą nowych rzeczy. W ten sposób mogą nadążać za zmieniającym się rynkiem i pojawiającymi się nowymi trendami. Intelektualista będzie doskonale panował nad emocjami oraz podzieli się z pracownikami swoimi pomysłami. Dodatkowo będzie kreatywny i afektywny,
- przywództwo – kolejną cechą jest zdolność organizacji i umiejętność podejmowania właściwych decyzji. W ten sposób można będzie odpowiednio zorganizować pracę swoją i pracowników, a także bezpiecznie prowadzić i zarządzać całym przedsiębiorstwem,
- ambicja – osoba przedsiębiorcza będzie również posiadała ambicję do realizowania coraz to większych projektów. Wprowadza nowoczesne pomysły i dąży do doskonałości,
- odwaga – bycie przedsiębiorcą jest również związane z pewnym ryzykiem, które podejmowane jest każdego dnia. Dlatego taki człowiek musi chętnie podejmować działania, nawet gdy nie jest pewny czy osiągnie zamierzony rezultat,
- pewność siebie – wielu właścicieli firm realizujących swoje pomysły wykazuje się pewnością siebie i można to zobaczyć podczas osobistej rozmowy, jak również przy prezentowaniu produktów lub usług. Ta cecha jest bardzo ważna, ponieważ pozwala znacznie szybciej odnosić sukces.
Cechy sprzyjające prowadzenie przedsiębiorstwa.
Bycie osobą przedsiębiorczą oznacza osiągnięcie wielkiego sukcesu zawodowego oraz poczucie odpowiedniej satysfakcji z wykonywanej pracy. Cechy, które ułatwiają prowadzenie własnej firmy to przede wszystkim umiejętność przezwyciężania leków, orientacja na osiągnięcie sukcesu oraz dążenie do własności i autonomii.
Pomocne są również zdecydowanie i konsekwencja w działaniu, a także traktowanie kryzysowych sytuacji jako możliwości rozwoju. Ponadto przedsiębiorca musi być odporny psychicznie na stres i strach, posiadanie zdolności twórcze, wyobraźnię, optymizm, twórcze kierowanie pracownikami oraz mobilizowanie innych do wykonywania powierzonych obowiązków.
Kilka cech utrudniających prowadzenie własnego biznesu.
Istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy przedsiębiorcze. Do tych złych możemy zaliczyć uległość, obarczanie innych za własne niepowodzenia, liczenie na opiekę innych osób oraz brak samodzielności.
Dodatkowo problem mogą stanowić trudności w podejmowaniu decyzji, unikanie rozwiązywania trudnych problemów, brak odporności psychicznej na stres i strach, a także brak zdolności przywódczych. Cechami utrudniającymi działanie przedsiębiorstwa są również introwersja, brak współpracy, lęki, obawy, pesymizm i lenistwo.
Osoby przedsiębiorcze można zauważyć już na etapie szkolnym, ponieważ tacy uczniowie chętnie angażują się w różnego rodzaju projekty i nie boją się występować publicznie. Samodzielnie nabywamy różnych cech przedsiębiorczych podczas planowania każdego dnia, wykonywanie obowiązków oraz podejmowania decyzji związanych z ryzykiem.