Nic tak dobrze nie gasi pragnienia w upalny dzień jak piwo. Sam widok butelki tego złocistego napoju powoduje, że chce się go jak najszybciej zakosztować. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy otwarcie piwa nieco się komplikuje z powodu… Braku otwieracza! Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym otwarcie butelki jest możliwe bez tego specjalistycznego narzędzia.
Spis treści
Na czym polega technika otwierania butelki?
Otwieranie butelki nie jest skomplikowaną czynnością, a do jej wykonania potrzebna jest podstawowa znajomość praw fizyki. Otwieracz jest wyłącznie narzędziem ułatwiającym to zadanie, nie zaś jedynym możliwym sposobem. Do otwarcia butelki ze złocistym trunkiem potrzebne jest zastosowanie metody dźwigni, wykorzystując w tym celu jakiś mały przedmiot. Nie trzeba przy tym używać zbyt dużo siły. Jedną ręką trzymamy szyjkę butelki (najlepiej żeby to była ręka słabsza), a przedmiot wykorzystywany do jej otwarcia opieramy o kciuk – dźwignia jest gotowa. Aby była ona skuteczna, kciuk powinien być jak najmocniej przyciśnięty do butelki.
Jakie przedmioty możemy wykorzystać do otwarcia piwa?
Jeśli opanowaliśmy już zasadę dźwigni, to możemy przystąpić do poszukiwania małych przedmiotów, które pozwolą nam zakosztować złocistego trunku. Na szczęście są to rzeczy, które używamy na co dzień i którejś z nich na pewno znajdą się pod naszą ręką. Co można znaleźć wśród nietypowych „otwieraczy” do piwa?
- Zapalniczka – opieramy ją o nasadę palca wskazującego, jednocześnie wkładając ją pod kapsel. Drugą ręką naciskamy na koniec zapalniczki. Butelkę trzeba trzymać wysoko za szyjkę.
- Klucze – silniejszą ręką wkładamy dłuższy bok klucza pod kapsel, a następnie przekręcamy klucz w górę, aby go podważyć.
- Widelec albo łyżka – pojedynczy ząb widelca albo ostro zakończoną łyżkę wsuwamy pod kapsel i unosimy, do momentu otwarcia się butelki.
- Cegłą/pustakiem/blatem – umieszczamy kapsel na ostrej krawędzi i mocno uderzamy go ręką.
- Kartka papieru – zginamy ją wielokrotnie, a następnie najtwardszym miejscem podważamy kapsel.
- Pierścionek/obrączka – zahaczamy kapsel o obrączkę i podważamy podobnie jak tradycyjnym otwieraczem.
- Piwo o piwo – jedną butelkę odwracamy do góry nogami, a następnie używamy grzbietu kapsla, aby podważyć drugi.
- Grubszy długopis – tutaj stosujemy dokładną zasadę dźwigni. Długopis nie może być zbyt cienki, żeby się nie złamał.
To tylko kilka przykładów na to, że można otworzyć butelkę piwa bez użycia otwieracza. Zapewne każdy posiada swoje indywidualne patenty, jednak jedno jest pewne – warto pamiętać o prawach fizyki, bo jak widać mogą się one przydać w wielu trudnych sytuacjach.