Od czasu wynalezienia pierwszego aparatu fotograficznego przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a w 1826 roku, zdjęcia na trwałe weszły w nasze życie i o ile początkowo aparaty były dostępne tylko dla profesjonalistów, a zdjęcia robiono tylko na specjalne okazje, to nowoczesne smartfony wyposażone w wysokiej jakości optykę pozwalają swoim posiadaczom uchwycić niemal każdą chwilę. Jednak aby zrozumieć, dlaczego ludzie robią zdjęcia, musisz spojrzeć w przeszłość.
Krótka historia fotografii
W każdym okresie historii istniały sposoby na tworzenie obrazów ludzi i otaczającej rzeczywistości. Malowidła naskalne cywilizacji prehistorycznych, malowidła w piramidach egipskich, posągi greckie i rzymskie, portrety renesansowe odzwierciedlają pragnienie ludzi pozostawienia materialnych dowodów swojej egzystencji.
Wymienione rodzaje sztuki były bardzo pracochłonne, nie było też wielu profesjonalnych artystów i rzeźbiarzy. Ponadto praca nad obrazem czy posągiem trwała ponad miesiąc i dochodziły do tego wysokie koszty materiałów. Dlatego tylko możni tego świata mogli utrwalić swój wizerunek na portrecie lub w formie popiersia.
Pojawienie się fotografii w czasie rewolucji przemysłowej było odpowiedzią na zapotrzebowanie klasy średniej. Niewątpliwą zaletą fotografii była jej prostota i niski koszt w porównaniu z obrazami olejnymi. W XX wieku studia fotograficzne zyskiwały coraz większą popularność. Wykonywano nie tylko zdjęcia portretowe, fotografia przeniknęła do nauki, przemysłu, edukacji i innych dziedzin życia.
Fotoreportaż
Prasa natychmiast dostrzegła siłę, jaką zdjęcia mogą dodać do tekstu, co doprowadziło do narodzin fotoreportażu. Narodziły się gatunki fotografii dokumentalnej, krajobrazowej i architektonicznej. Podróżnicy i etnografowie przywozili ze swoich wypraw zdjęcia, ukazujące światu zachodniemu nieznane dotąd cywilizacje.
Chociaż wczesna fotografia koncentrowała się przede wszystkim na zbieraniu informacji, społeczeństwo zaczęło postrzegać ją jako formę wyrazu artystycznego. Ten rodzaj fotografii wyznaczył nowy kierunek w sztuce.
Fotografia i nowoczesność
Powody, dla których ludzie robią zdjęcia, zmieniały się na przestrzeni dziejów. Stopniowo także zaczął ewoluować sprzęt, dzięki czemu skrócił się czas naświetlania, poprawiła się jakość zdjęć, powstały kolorowe wydruki. Natomiast pojawienie się aparatów kompaktowych wprowadziło fotografię na rynek masowy. Dzięki innowacjom technicznym możliwość wykonywania wysokiej jakości zdjęć zaczęła być dostępna nie tylko dla profesjonalistów. Dziś fotografia odgrywa ważną rolę w życiu społeczeństwa. Zdjęcia, które robimy, zależą od sytuacji, środowiska i sprzętu.
Oto główne powody, dla których staramy się uchwycić ważne chwile:
- Zdjęcie pozwala zapamiętać historię. Dzięki tej technologii ludzkość była w stanie ocalić wiele ważnych momentów XX wieku, takich jak lot na Księżyc, zdjęcia z wojen światowych, upadek muru berlińskiego i wiele innych.
- Zdjęcia zachowują wspomnienia. Ważne chwile w życiu, takie jak ukończenie szkoły, założenie rodziny, narodziny dzieci mówią o tym, kim jesteśmy. Zdjęcia opowiadają o tym, co jest nam bliskie w postaci obrazów.
- Fotografia to sposób na poznanie otaczającego nas świata. Naukowcy udowodnili, że 80% informacji odbieramy za pomocą wzroku. Zdjęcia z różnych części ziemi, podwodnej flory i fauny oraz kosmosu poszerzają wiedzę o otaczającym nas świecie.
- Zdjęcia umożliwiają komunikację. Pod koniec XX i na początku XXI wieku sieci społecznościowe mocno wkroczyły w nasze życie. Instagram to kolejny powód, dla którego ludzie robią zdjęcia.
Najpopularniejszą metodą komunikacji wizualnej jest dziś fotografia. W 1980 roku Kodak ogłosił, że wykonano 80 miliardów zdjęć. Wraz z pojawieniem się technologii cyfrowej robienie zdjęć stało się znacznie łatwiejsze, a wzrost stał się wykładniczy. W 2015 roku firma badawcza InfoTrends oszacowała, że w ciągu roku na całym świecie wykonano ponad bilion zdjęć. Większość z nich została wykonana aparatami smartfonów i innych urządzeń mobilnych.
Niezależnie od tego, czy fotografujemy wysokiej klasy aparatem, czy smartfonem, jesteśmy amatorami czy profesjonalistami, każdy ma inne motywacje do robienia zdjęć. Być może najlepszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego ludzie robią zdjęcia, są słowa Karla Lagerfelda: „W fotografii podoba mi się to, że utrwalaja moment, który minął na zawsze, którego nie można już powtórzyć”.
Oczywiście obecnie, niemal każdy posiada olbrzymią kolekcję zdjęć w pamięci swojego smartfona lub na dysku laptopa. Najlepsze z tych fotek warto zamienić w papierowe odbitki, tym samym ocalając je od zapomnienia. Najlepiej wywołać zdjęcia w zaufanym fotolabie, np. tu: https://www.fotocentrum.eu/
Dzięki czemu będziemy mieć pewność, że otrzymane odbitki będą zachowywały wysoką jakość i przetrwają dekady.