Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące dotyka wiele tysięcy kierowców rocznie, a od kilku lat polska policja obserwuje w tym aspekcie tendencję wzrostową. Tymczasem takie zdarzenie ma poważne konsekwencje, zaś ewentualna późniejsza jazda bez uprawnień przekłada się na poważne skutki. Kiedy ryzykujesz zatrzymaniem prawa jazdy? Co zrobić, aby później je odzyskać? Wyjaśniamy, jak wygląda taka sytuacja w praktyce?
Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące jest uregulowane w art. 135 ustawy prawo o ruchu drogowym.
Spis treści
Kiedy grozi ci zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące?
Policjant kontrolujący kierowcę jest obligatoryjnie zobowiązany do zatrzymania prawa jazdy w dwóch przypadkach:
- przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- gdy liczba pasażerów w samochodzie w liczbie przekracza o minimum 3 liczbę pasażerów przewidzianą w dowodzie rejestracyjnym.
Są także inne sytuacje, w których policja może zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące, jednak właśnie te dwa przypadki sprawiają, że dzieje się to z automatu.
Zatrzymanie prawa jazdy i co dalej?
Po zatrzymaniu prawa jazdy kierowca może prowadzić pojazd jeszcze przez 24 godziny – ten czas musi wystarczyć mu na powrót do miejsca zamieszkania i ewentualne przeorganizowanie codziennego funkcjonowania. Dla wielu osób zatrzymane prawo jazdy oznacza poważne zmiany, na przykład konieczność wzięcia bezpłatnego urlopu, jeśli wykonywanie pracy wiąże się z prowadzeniem samochodu.
Czas zatrzymania dokumentu liczy się w pełnych miesiącach, niezależnie od liczby dni w każdym z nich. Jeżeli zatem policja zatrzyma prawo jazdy 3 stycznia, dokument odzyskać można od 4 marca. Warunkiem jest uiszczenie opłaty ewidencyjnej. Podobna procedura obowiązuje, gdy dokument nie został zatrzymany fizycznie, a jedynie elektronicznie zablokowany. Wówczas starostwo jedynie znosi blokadę.
Jazda bez uprawnień – ryzyko
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, moment zatrzymania prawa jazdy dla wielu kierowców ma poważne konsekwencje finansowe i życiowe. Z pewnością właśnie dlatego część z nich wbrew prawu przystępuje do kierowania pojazdem. To jednak może tylko pogorszyć sytuację. Sprawa wyjdzie na jaw podczas jakiejkolwiek kontroli drogowej. Karą staje się wówczas wydłużenie zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Kolejne złamanie przepisów to całkowite cofnięcie uprawnień.
W prawie przewidziano także kary dla recydywistów: grzywnę do 5000 zł, do 2 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.