Rotomoulding, czyli rotoformowanie umożliwia przygotowanie różnych przedmiotów z tworzyw sztucznych, niezależnie od ich kształtów i rozmiarów. Czym więc jest i jakie ma zastosowanie technika formowania rotacyjnego?
Czym jest rotomoulding?
Rotomoulding, czyli formowanie rotacyjne to technika produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Polega ona na przygotowaniu właściwej formy składającej się z dwóch lub więcej części, po czym następuje umieszczenie w niej tworzywa, gdyż ma to umożliwić nadanie mu odpowiedniej formy.
Roto machine, czyli maszyny wykorzystywane do rotoformowania obracają się w dwóch osiach jednocześnie, dzięki czemu tworzywo sztuczne jest podgrzewane, a efektem takiego działania jest równomierne pokrycie ścianki formy. Forma ta obraca się także po zatrzymaniu procesu podgrzewania tworzywa i przechodzi wówczas w fazę chłodzenia. Kiedy forma jest już całkowicie schłodzona należy ją otworzyć i wyciągnąć z niej gotowy wyrób. W rotomouldingu wykorzystywanych jest wiele urządzeń, które można indywidualnie dostosować do parametrów konkretnych wyrobów. Jedną z niewielu wad tej metody jest fakt, że wymaga ona posiadania odpowiedniego sprzętu, czyli maszyny do rotoformowania.
Zalety formowania rotacyjnego
Rotoformowanie jest techniką, której wykorzystanie w produkcji części z tworzyw sztucznych niesie ze sobą wiele korzyści. Umożliwia ona tworzenie różnych przedmiotów, nawet tych o bardzo skomplikowanym kształcie. Kolejną zaletą jest możliwość produkcji elementów składających się z wielu warstw.
Formowanie rotacyjne jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia przygotowanie przedmiotów składających się tylko z jednego elementu. W ten sposób można osiągnąć trwałe, wytrzymałe, estetyczne i precyzyjnie wykonane produkty. Brak szwów elementów rotoformowanych również przekłada się na bardziej solidny wyrób. Ponadto technika ta gwarantuje niski koszt wykonania formy.
Rotomoulding może być wykorzystywany w wielu branżach, gdyż nadaje się do produkcji wyrobów o dużych rozmiarach. Przykłady wyrobów wytworzonych w wyniku rotoformowania to:
- meble z tworzyw sztucznych,
- zabawki z tworzyw sztucznych,
- zbiorniki z tworzywa sztucznego,
- kajaki i łodzie z tworzywa sztucznego.
Podsumowanie
Rotomoulding – rotoformowanie jest metodą usprawniającą proces produkcji części z tworzyw sztucznych, nawet jeżeli naszym celem jest tworzenie elementów o skomplikowanym kształcie lub dużym rozmiarze. Dzięki dostępowi do szerokiej gamy urządzeń i możliwości produkcji wyrobów o różnych wielkościach, może być wykorzystywana w wielu branżach.