Lekarz, który może doświadczyć sposobu, w symulacjach treningowych jak jego narzędzia i pacjenci zachowują się dzięki zastosowaniu technologii wirtualnej, korzysta z tego, co znane jest jako Technologia Haptyczna. Symulacja zmysłu dotyku ma wiele zastosowań w wielu różnych branżach, takich jak przemysł medyczny, eksploracja kosmosu, gry wideo i wiele innych. Technologia Haptyczna staje się coraz bardziej wyrafinowana, a prognozy przewidują jej większe wykorzystanie w następnej dekadzie. Poniżej zostanie wyjaśnione, czym jest technologia haptyczna i jakie są przypadki jej zastosowania w różnych branżach.
Badanie i obserwacja ludzkich zdolności w sferze sensorycznej, czy też badania ludzkiej haptyki, były pierwszym krytycznym krokiem w kierunku rozwoju technologii, która będzie naśladować te zdolności i pozwoli użytkownikom poczuć rzeczy w świecie wirtualnym. Wiedza zgromadzona w wyniku tych badań obejmowała zrozumienie kości, tkanek i mięśni ludzkich rąk oraz naszego złożonego układu nerwowego, aby zbadać reakcje dotykowe w prostych organizmach takich jak meduzy. Badania nad poznaniem wszystkich składników ludzkiej dłoni, weszły głęboko w poznanie rozwoju zmysłu dotyku. Zręczność ludzka została również zbadana i zmierzona przez 22 stawy w dłoni jako 22 stopnie swobody ruchu. Badania te stały się podstawą do przeniesienia tych zdolności na maszyny i dziedzinę haptyki maszynowej.
Początek haptyki maszynowej rozpoczął się od mechaniki podstawowej, która umożliwiała maszynom poruszanie się, chwytanie i manipulowanie przedmiotami. Zdolności te były wyjątkowo przydatne w przemyśle odpadów niebezpiecznych, gdzie bardzo korzystne było wyeliminowanie zaangażowania człowieka. Kiedy komputery pojawiły się jako technologiczna rewolucja, były w stanie tworzyć trójwymiarowe środowiska wirtualne z ograniczonymi wrażeniami dotykowymi.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku haptyka komputerowa ewoluowała jako nowy obszar badań obejmujący sprzęt i oprogramowanie potrzebne do odtworzenia doświadczenia dotykowego w interakcji z obiektami wirtualnymi. Rozważania nad stworzeniem realistycznego, wirtualnego doświadczenia dotykowego obejmowały takie kwestie, jak zdolność do określenia różnicy między balonem a ceglanym murem, jak również rozmiaru, wagi, temperatury i tekstury obiektu. Te umiejętności brzmią fascynująco, prawda? Jeśli prowadzisz biznes, możesz się zastanawiać, jak te osiągnięcia zostaną zastosowane w różnych branżach. Dalej, przeanalizujemy kilka przypadków zastosowania tych technologii.
Przypadki zastosowania technologii haptycznej
W tym miejscu wymienimy i omówimy kilka sposobów wykorzystania technologii haptycznej z korzyścią dla niektórych gałęzi przemysłu.
- Branża lotnicza: Piloci mogą wyczuć przyciski i elementy sterujące podczas symulacji szkoleniowej, a mechanicy mogą wyczuć działanie elementów podczas wykonywania napraw.
- Branża medyczna: Studenci medycyny mogą poczuć, jak to jest wykonywać skomplikowane, delikatne operacje.
- Podróże kosmiczne: Dzięki zaawansowanemu robotowi haptycznemu, naukowcy będą mogli poczuć, jakie skały są na Marsie.
- Wojskowy: Technologia haptyczna, dzięki światowi wirtualnemu nauczy żołnierzy, jak rozbrajać bomby i przygotować się do walki.
- Gry wideo: Gracze będą mogli poczuć wagę i moc swoich narzędzi w wirtualnym świecie wykorzystywanym do rozgrywki.
- Edukacja: Badania wykazały, że dzieci uczą się lepiej, gdy mogą kojarzyć doświadczenia związane z nauką poprzez dotyk.
- Środki dla osób niepełnosprawnych: Jednym z wielu przykładów są dotykowe mapy i obiekty dla osób niewidomych.
To tylko kilka przykładów w branży, która jest gotowa do startu w następnym dziesięcioleciu. Jaki Ty masz pomysł na wykorzystanie technologii haptycznej?