Nowoczesne technologie stają się dziś codziennością. Coraz większa dziedzin życia wykorzystuje innowacyjne możliwości. Jedną z najbardziej rozwiniętych jest branża motoryzacyjna. Coraz większe wymagania użytkowników czy konieczność doskonałej precyzji wykonania sprawia, że druk 3D jest niezwykle cenioną technologią w świecie motoryzacji. Czym jest druk 3D? Jakie znajduje zastosowanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Spis treści
Czym jest druk 3D?
Druk 3D nazywany jest także drukiem przestrzennym. Polega na wytwarzaniu fizycznych, trójwymiarowych obiektów, opartych na komputerowych modelach i projektach. Wraz z rozwojem technologii, dziś druk 3D oferuję nam wykonanie gotowych obiektów, które charakteryzują się niezwykłą dokładnością wykonania. Wyróżnić można różne metody wytwarzania, wykorzystywane materiały czy kubatury urządzeń, dzięki czemu druk przestrzenny może zostać doskonale dopasowany do wymagań branży motoryzacyjnej.
W praktyce druk 3D polega na nakładaniu na siebie warstw na podstawie pliku cyfrowego. Produkt nie jest wycinany z większej bryły materiału, dzięki czemu omawiana technologia generuje znikomą ilość odpadów materiałowych.
Zastosowanie druku przestrzennego w motoryzacji
Druk 3D od wielu lat wykorzystywany jest w branży motoryzacyjnej. Co więcej, jego zastosowanie możemy zaobserwować na wielu etapach, zaczynając od tworzenia prototypów, produkowania części zamiennych czy kończąc na gotowych elementach finalnych. Takie innowacyjne rozwiązania technologiczne sprawiają, że branża motoryzacyjna zyskuję zmniejszenie kosztów produkcji (zmniejszenie strat) oraz optymalizację czasu potrzebną do wyprodukowania podzespołów. Co więcej, prototypowanie we wczesnej fazie pozwala na wychwycenie problemów, które będzie można od razu naprawić. Druk 3D wykorzystywany w motoryzacji, obniża wagę finalną pojazdów czy jego część, co ma bezpośrednie przełożenie na lepsze osiągi. Dodatkowo druk przestrzenny pozwala na tworzenie specjalnych, niestandardowych części czy elementów wyposażenia do specjalistycznych pojazdów, np. do samochodów wyścigowych.
Tworzywa termoplastyczne w druku 3D – technologia przyszłości
Tworzywa termoplastyczne w druku 3D umożliwiają tworzenie lekkich i niezwykle wytrzymałych elementów. Inna nazwa tworzyw termoplastycznych to poliwęglan (PC). Materiał charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy temperaturę. Ciekawostką jest, że tworzywo termoplastyczne wykorzystywane jest także do produkcji szyb kuloodpornych. Co bardzo ważne w branży motoryzacyjnej, PC doskonale odwzorowuje najmniejsze szczegóły, co pozwala na tworzenie różnorodnych części zamiennych czy elementów finalnych pojazdów. Najbardziej popularną metodą druku z wykorzystaniem poliwęglanu jest druk 3D SLS. Przy jego pomocy produkuję się części do maszyn i urządzeń, wytrzymałe prototypy czy krótkie serie produkcyjne, w których wymagana jest doskonała estetyka oraz wytrzymałość.
Druk 3D z całą pewnością jest przyszłością, która wciąż będzie się rozwijać, powoli wypierając inne metody wykorzystywanie w wielu branżach i najróżniejszych dziedzinach naszego życia.
Druk 3d to przeszłość wielu branż. Od modelowania prototypów po części zamienne.