Druk fleksograficzny to najkrócej mówiąc druk wypukły, który znany był już w XIX wieku. Współcześnie jednak efekt wypukłości osiąga się inaczej, przy wykorzystaniu wysokiej jakości techniki drukarskiej. Korzysta się w tym celu farb szybkoschnących oraz elastycznych form mających zastosowanie w technice drukarskiej. Nadruki flexo obecne są w reklamie oraz w wielu branżach, m.in. przemyśle spożywczym i tekstylnym.
Spis treści
Krótka historia druku fleksograficznego
Druk pod nazwą druku gumowego znany był już ponad 100 lat temu. W przeszłości druk stosowano do wytwarzania opakowań dla produktów gorszych jakościowo. Z czasem druk ten zyskał na jakości, dzięki rozwojowi technologii awansował na pozycję druku doskonałej jakości.
Szerokie zastosowanie druku fleksograficznego
Specyfika tego druku polega na tym, że jest on stosunkowo tani i zarazem efektowny. Druk można stosować na wielu różnych podłożach: na papierze, tworzywach sztucznych, syntetycznych, foliach, materiałach o chropowatej powierzchni. Możliwości pod tym względem jest wiele, co sprawia, że druk fleksograficzny jest bardzo praktyczny i trwały.
Sprzęt do wykonywania nadruków fleksograficznych
Obecnie coraz więcej drukarni inwestuje w zaawansowane technologicznie maszyny przeznaczone do tego rodzaju druku. Zamówienia na wydruki fleksograficzne spływają od firm i przedsiębiorstw działających w różnych branżach. Maszyny wielofunkcyjne, na których uzyskuje się wydruk fleksograficzny, przystosowane są również do druku w innych technologiach. Wykorzystuje się je również do wykonywania nadruków wklęsłych i sitodruku na opakowaniach szklanych.
Gdzie najczęściej można spotykać wydruki fleksograficzne?
Druk ten estetycznie prezentuje się na plastikowych torebkach, etykietach, opakowaniach z tektury (np. na pizzę) i na kartonach, np. kartonie na mleko. Doskonale sprawdza się również na różnego rodzaju reklamach, które wykonuje się na mniejszych i większych powierzchniach. Nadruki flexo można także spotkać na odzieży, np. na koszulkach sportowych, młodzieżowych i innych. W branżach produkujących opakowania papierowe i z tworzyw sztucznych oraz w przemyśle tekstylnym i poligraficznym druk fleksograficzny jest bardzo popularny.
W przeciwieństwie do klasycznych form wydruku, nadruki fleksograficzne uznawane są za ekologiczne, nie zawierają szkodliwej chemii, przez co nie szkodzą środowisku naturalnemu. Rozwój fleksografii wskazuje na to, że w przyszłości będzie on odgrywał coraz większą rolę. Efektowne nadruki flexo są nie tylko estetycznie wykonane, ale i praktyczne oraz trwałe.