Każda instalacja fotowoltaiczna obarczona jest tym samym problemem – w niektórych okresach powstają nadwyżki energii, które wymagają zmagazynowania. Jednym z rozwiązań jest wówczas zastosowanie hybrydowego inwertera. Do czego służy to urządzenie i jak działa? Dlaczego warto rozważyć zakup inwertera hybrydowego?
Spis treści
Jak działa inwerter hybrydowy w fotowoltaice?
Prąd powstający w ogniwach fotowoltaicznych pojawia się ze względu na oddziaływanie fotonów na panele wykonane z krzemu. Pod wpływem promieni słonecznych następuje przepływ elektronów. Z tego względu jest to prąd stały, natomiast prąd, z którego korzystamy w sieci to prąd zmienny. W tym momencie do gry wkracza inwerter fotowoltaiczny, zwany również falownikiem. Głównym zadaniem urządzenia jest zmiana prąd stałego w prąd zmienny.
Osobną kwestię stanowi dalsza droga, którą pokonuje prąd. Część energii natychmiast trafia do zasilanych przy jej pomocy urządzeń. Nadwyżka może natomiast popłynąć do sieci elektroenergetycznej (instalacje on-grid), skąd w chwili niedoboru jest pobierana z upustem 80% lub 70%. W tym modelu 20% bądź 30% to swego rodzaju opłata ponoszona na rzecz operatora sieci za magazynowanie energii.
Istnieją także instalacje off-grid wyposażone w urządzenia służące do magazynowania energii, najczęściej akumulatory. Zapewnia to właścicielowi instalacji niezależność wobec dostawcy energii, ale jest dość kosztowne, ponieważ akumulatory mają ograniczoną żywotność.
Na rynku dostępne są także inwertery hybrydowe, przystosowane zarówno do oddawanie energii do sieci, jak i do akumulatorów.
Dlaczego inwerter hybrydowy to opłacalne rozwiązanie?
Główna zaleta inwertera hybrydowego polega na tym, że po wykorzystaniu pełnej pojemności akumulatora, energia nie marnuje się, bo kolejne nadwyżki trafiają do sieci, skąd większość może zostać później pobrana za darmo. Ponadto inwertery hybrydowe mogą być łączone z kolejnymi magazynami.
Warto jeszcze wspomnieć, że inwertery hybrydowe to zaawansowane urządzenia, które współpracują z dedykowanymi aplikacjami i pozwalają na konfigurację oraz monitorowanie pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo korzystanie z takiego falownika pozwala oszczędzać akumulatory, których żywotność jest ograniczona.
Chcesz zarabiać na fotowoltaice znacznie więcej? Jeśli dysponujesz nieużywaną ziemią rolną, rozważ dzierżawę działki pod fotowoltaikę! To pewny zysk w ramach długoletniej umowy z inwestorem!