Zadaniem zbiornika akumulacyjnego jest gromadzenie ciepłej wody użytkowej ogrzewanej przez kolektory słoneczne. W naszym kraju, gdzie często ogrzewanie słoneczne łączone jest z ogrzewaniem gazowym, zastosowanie bufora pozwala na wydłużenie żywotności drugiego źródła ciepła, czyli w tym przypadku kotła gazowego.
Dobrym rozwiązaniem dla indywidualnego inwestora może być instalacja z kolektorem słonecznym, kotłem gazowym oraz pojemnościowym przygotowaniem ciepłej wody.
W naszym przypadku ciepła woda w zbiorniku akumulacyjnym pozyskana jest z kotła gazowego oraz kolektora słonecznego. Zastosowanie termostatycznego zaworu mieszającego (na przykład ESBE VTA serii 320,529) pozytywnie wpłynie na wydajność instalacji oraz bezpieczeństwo domowego ogrzewania. Pozyskanie ciepło w ten sposób można wprowadzić do ogrzewania podłogowego oraz standardowych grzejników.
Spis treści
Wykorzystanie układu warstw w zbiorniku akumulacyjnym
Większość inwestorów decyduje się na bufor, ponieważ chcą efektywniej wykorzystać uzyskane ciepło, jak również obniżyć koszty ogrzewania. Mniej popularnym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie układu warstw w zbiorniku akumulacyjnym. W części solarnej naszej przykładowej instalacji, na zasilaniu zbiornika akumulacyjnego właściciel powinien zamontować zawór przełączający, który będzie pracował adekwatnie do zmian temperatury, zawór będzie naprowadzał wodę do odpowiedniego przyłącza, gwarantując tym sposobem dwupoziomowe ładowanie bufora.
We wspomnianej instalacji po stronie domowej można wykorzystać termostatyczny zawór mieszający. Jego cechą charakterystyczną jest odporność na wysokie temperatury (nawet do chwilowej temperatury systemu w wysokości 120 oC). W dalszej części można korzystać ze standardowych termostatycznych zaworów mieszających.
Zbiornik akumulacyjny przy rozbudowie używanego systemu
Zbiorniki akumulacyjne sprawdzają się przy prostych instalacjach solarnych oraz tych bardziej zaawansowanych stosowanych w nowych oraz powstałych w wyniku przebudowy istniejących systemów grzewczych. Gdy w instalacji występują dwa bufory, powinno się zamontować urządzenie, które określi priorytet bufora. Zbiornik cieplejszy powinien otrzymać ciepło wtedy, gdy pozwala na to uzyskana ilość ciepła słonecznego. Urządzeniem pozwalającym na określenie priorytetu bufora jest zawór przełączający z kilkusekundowym czasem przełączenia. W naszej strefie klimatycznej często zbiorniki otrzymują ciepło z dodatkowego źródła jakim jest na przykład bojler.
Zbiornik akumulacyjny sprawdzi się w mniejszych oraz większych systemach grzewczych. Tyko od projektanta instalacji zależy to czy bufor będzie działał prawidłowo spełniając oczekiwania inwestora. Przewymiarowanie zbiornika akumulacyjnego może generować niepotrzebne koszty oraz zmniejszyć efektywność systemu – co niestety często się zdarza. Montaż bufora jest dużo trudniejszy w istniejącym już systemie grzewczym niż w nowej instalacji.
Montaż instalacji fotowoltaicznych powinien się odbywać pod kątem specjalisty z uprawnieniami. Sprawdź ofertę kursów: https://www.oszomega.pl/oze/.