Podobnie jak psy koty również są mięsożercami. Dodatkowo w odróżnieniu od psów gorzej radzą sobie z trawieniem węglowodanów, zwłaszcza skrobi. W związku z tym podawanie im domowego, ludzkiego jedzenia, jest nie tylko niewskazane, ale wręcz niebezpieczne dla ich zdrowia. Warto również pamiętać, że typowa karma dla kota nie zawiera w swoim składzie przypraw, w tym dużych ilości soli obecnej w ludzkim jedzeniu. Koty się nie pocą, przez co sól wydalają zdecydowanie wolniej niż człowiek.
Czego nie powinien jeść kot?
W kociej diecie nie należy stosować produktów pochodzenia roślinnego. O ile psie karmy zawierają w swoim składzie dość duże ilości skrobi, która pełni funkcję wypełniacza, o tyle kocia karma dobrej jakości nie zawiera tego typu substancji, bo koty zwyczajnie nie radzą sobie z ich trawieniem. Warto pamiętać, że w środowisku naturalnym jedynym pożywieniem roślinnym kotów jest treść jelitowa zjadanych przez nie gryzoni lub ptaków. Dlatego każda dobra karma dla kota jest wolna od substancji roślinnych i bazuje niemal w całości na składnikach odzwierzęcych, głównie mięsie, tłuszczu i podrobach. W kociej diecie nie powinny znajdować się również typowe przyprawy, zwłaszcza sól. Kotom nie podaje się także czekolady, a konkretnie kakao, które jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Dorosłe koty mogą mieć także problem z trawieniem laktozy i podawanie im mleka może prowadzić do biegunek oraz innych problemów gastrycznych.
Co powinien jeść dorosły kot?
Podstawą kociej diety powinny być pełnoporcjowe karmy mokre. W odróżnieniu od psów, którym zaleca się podawanie przede wszystkim karmy suchej, bazą diety większości kotów powinna być karma mokra. Mokre karmy dla kotów zawierają dużą ilość wody, której wiele kotów zwyczajnie nie chce przyjmować z miski, co w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów z nerkami. Mokre karmy minimalizują ryzyko wystąpienia tego typu problemów. Poza tym objętość kaloryczna mokrych karm jest mniejsza, co chroni przed otyłością, która jest dużym problemem w przypadku domowych kotów, zwłaszcza zwierząt poddanych sterylizacji. Pełnoporcjowa karma dla kota zaspokaja jego wszystkie potrzeby, dostarczając całość składników odżywczych, jakich zwierzę potrzebuje w określonym etapie życia.
Podawanie kotom ludzkiego jedzenia, nawet w niewielkich ilościach, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, być przyczyną chorób nerek i cukrzycy. Wiele kotów żywionych ludzkim jedzeniem zmaga się z otyłością. Zdecydowanie lepiej wybierać gotowe karmy dla kotów dostosowane do ich wieku, uwzględniające aktualny stan zdrowia zwierzęcia.