Sezonowa wymiana opon to dość czasochłonne przedsięwzięcie, dlatego niektórzy kierowcy wolą się zdecydować na zakup opon całorocznych, tak aby zagwarantować sobie większy spokój i wysoki poziom bezpieczeństwa. Omawiany typ ogumienia odznacza się uniwersalnymi właściwościami i sprawdzi się praktycznie na każdej drodze, niezależnie od panującej za oknem temperatury. Co jednak sprawiło, że popularność takich opon cały czas rośnie?
Spis treści
Opony całoroczne – największe zalety w pigułce
Producenci opon wypuszczają na rynek coraz to bardziej nowoczesne opony całoroczne, które świetnie spisują się w każdych warunkach atmosferycznych i odpowiadają na rosnące oczekiwania kierowców. Całoroczne opony okażą się strzałem w dziesiątkę przede wszystkim wtedy, gdy:
- kierowcy poruszają się najczęściej po mieście,
- kierowcy żyją w regionie, w którym nie występują zbyt srogie zimy,
- kierowcy nie robią zbyt dużych przebiegów i nie lubią ekstremalnie szybkiej jazdy samochodem.
Biorąc pod lupę klimat występujący w Polsce (zwykle temperatura waha się w granicach od 4 do 16 stopni Celsjusza), opony całoroczne okażą się w pełni wystarczające. Właściciele aut zaoszczędzą dużo czasu i nerwów na zmianie opon, a przy okazji zagwarantują sobie zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne.
Co doprowadziło do tego, że opony całoroczne są tak popularne?
Na szczególne uznanie zasługuje oszczędność opon całorocznych. Nie da się ukryć, że opony wielosezonowe nie są dla kierowców tak dużym wydatkiem, jak oddzielny zakup opon zimowych oraz letnich. Popularność całorocznego ogumienia wzięła się przede wszystkim stąd, iż już od paru dobrych lat w Polsce nie notuje się bardzo ostrych zim. W związku z tym kierowcy bazują na uniwersalnych rozwiązaniach, dzięki którym bezpiecznie i komfortowo dotrą do wyznaczonego celu. Niebagatelny wpływ na wzrost ich popularności ma również rozwój technologiczny, gdyż opony całoroczne radzą sobie z wysokimi i niskimi temperaturami, trzymają się mokrej nawierzchni i zapewniają optymalny komfort jazdy.
Opony całoroczne – krótkie podsumowanie
Jedną z największych zalet opon całorocznych jest to, że nie trzeba ich zmieniać 2 razy w ciągu roku (tak, jak w przypadku inwestowania w opony letnie oraz zimowe). Z uwagi na to, że w Polsce od kilku lat panują stosunkowo łagodne zimy, opony całoroczne na cały rok powinny zapewnić kierowcom bezpieczną i komfortową jazdę w każdych warunkach środowiskowych. Oczywiście dużo będzie zależało również od tego, jak na drodze zachowuje się konkretny kierowca (czy dostosuje prędkość do panujących warunków, itd.).
W oponach całorocznych bardzo ważnymi elementami są m.in. gumowa mieszanka (bardziej miękka niż w oponach letnich, ale nie tak miękka jak w zimowych) oraz bieżniki zaopatrzone w lamele o niezbyt agresywnej konstrukcji, ale potrafiące „wgryźć się” w śnieg. Po opony wielosezonowe sięga się zwłaszcza wtedy, gdy samochód porusza się po mieście, a kierowcy nie preferują zbyt dużych przebiegów i nie lubią rozpędzać auta do sporych prędkości.