Mózg jest najważniejszym narządem w naszym organizmie. Zarządza wszystkimi procesami i wszystkimi organami. To niezwykle unerwione centrum dowodzenia, które tak naprawdę niewiele potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania: tlenu i składników odżywczych. Kiedy dopływ do nich zostaje odcięty dochodzi do udaru mózgu stanowiącej bardzo niebezpieczną sytuację i stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Udar mózgu w pigułce
Udar mózgu to dość powszechne zjawisko medyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. W Polsce każdego roku dochodzi ok. 80-90 tysięcy nowych przypadków udaru.
Udar mózgu zwykle występuje u osób starszych w wieku 65 lat i więcej. Co ciekawe, płeć nie ma tutaj większego znaczenia. U kobiet i u mężczyzn średnia wygląda podobnie, choć w różnych przedziałach wiekowych te wartości procentowe mogą się nieco inaczej kształtować.
Wyróżniamy dwa rodzaje udarów mózgu:
- niedokrwienny – stanowi 75% przypadków i jest spowodowany niedrożnością naczynia przez, które krew transportująca tlen nie przepływa w odpowiedniej ilości i zbyt mała ilość tlenu dociera do mózgu lub zostaje całkowicie zatkane, np. przez skrzeplinę i tlen całkowicie przestaje docierać do określonego obszaru mózgu, który obumiera.
- krwotoczny – stanowi pozostałe 25% przypadków. Następuje w wyniku pęknięcia naczynia mózgowego i rozlania się krwi do wnętrza mózgu. Ten rodzaj udaru często nazywany jest także potocznie wylewem. W wyniku rozlania krwi po mózgu, tlen nie dociera do potrzebującego go obszaru. Wówczas również dochodzi do obumarcia uszkodzonych obszarów mózgu.
Szanse pacjenta uzależnione są od wielu czynników takich jak: rozległość uszkodzeń, funkcje, za które odpowiadał uszkodzony obszar, wiek pacjenta, jego kondycja zdrowotna i inne choroby współistniejące i wiele innych.
Charakterystyczne objawy
Objawy udaru są dość charakterystyczne, choć często przypominają wskazanie nietrzeźwości. Dlatego ważne jest każdorazowe sprawdzenie czy przypadkiem ktoś nie potrzebuje pomocy i w danej chwili nie przechodzi udaru.
Objawy:
- połowiczny niedowład kończyn
- paraliż
- problemy z mówieniem, zebraniem słów, bełkot
- problemy z widzeniem
- niemożność utrzymania równowagi
- silny ból głowy
- utrata świadomości
- porażenie twarzy i wykrzywienie kącika ust.
Więcej informacji o udarze: https://zyciepoudarze.pl/udar-mozgu-objawy-przyczyny-leczenie/.