Czas ciąży to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Wiąże się jednak z ogromnym obciążeniem dla organizmu. Przybierasz na wadze, a wraz z powiększającym się brzuchem skóra ulega rozciąganiu. W konsekwencji mogą pojawić się rozstępy. Jak im zapobiegać? W jaki sposób pozbyć się powstałych rozstępów? Na co zwrócić uwagę, by po ciąży skóra wróciła do normy? Podpowiadamy.
Spis treści
Dlaczego powstają rozstępy w ciąży?
Powstawanie rozstępów związane jest z przerwaniem tkanki łącznej, odpowiedzialnej za elastyczność skóry. U kobiet w ciąży, zazwyczaj w okolicach 6-7 miesiąca, dochodzi do silnego rozciągania skóry. Nadmierne rozciąganie i nieprzygotowanie skóry do tego procesu może skutkować pojawieniem się czerwonych pręg o różnych wielkościach. Zazwyczaj rozstępy w ciąży dotyczą brzucha, ale mogą się także pojawić na udach czy piersiach. Małe zmiany skórne nie przekraczają kilku centymetrów i zazwyczaj są słabo widoczne, natomiast duże rozstępy mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów, a gdy już się pojawią, ich usunięcie jest bardzo trudne, a czasem niemożliwe bez specjalnych zabiegów kosmetycznych.
Czy można zapobiegać powstawaniu rozstępów w ciąży?
Wprawdzie nie istnieje żadna uniwersalna metoda, która zapobiega powstawaniu rozstępów, ale istnieje szereg działań, które można podjąć już od 4 miesiąca ciąży, by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim chcąc uniknąć rozstępów w okresie ciąży należy szczególną uwagę poświęcić pielęgnacji skóry i zadbać o poprawę jej elastyczności. O czym jeszcze powinny pamiętać przyszłe mamy?
- zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę – pierwiastki takie jak miedź i mangan, kwas foliowy oraz witamina C poprawiają elastyczność skóry, a także pozytywnie przyczyniają się do produkcji kolagenu. Włącz do diety mąkę pełnoziarnistą, rośliny strączkowe, ryby, cytrusy czy natkę pietruszki.
- pij co najmniej 3 litry wody – odpowiednie nawodnienie podobnie jak właściwa dieta wspiera produkcję kolagenu i elastyny, a także pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje. Sięgaj po wodę i niesłodzoną herbatę, unikaj napojów gazowanych.
- pamiętaj o aktywności fizycznej – utrzymanie jędrności skóry w ciąży zapobiega rozstępom. Nie musisz ćwiczyć na siłowni, wystarczy długi spacer, co poprawi krążenie krwi, a tym samym wpłynie na napięcie i elastyczność skóry.
- wykonuj regularne masaże – podobnie jak spacer, pobudzają krążenie i wpływają na elastyczność tkanki łącznej. W ciąży polecane są przede wszystkim delikatne masaże z użyciem naturalnych olejów takich jak olej migdałowy, czy olej jojoba.
Krem na rozstępy czy inne sposoby? Zobacz, co najlepiej stosować
Jeśli zauważyć na skórze pierwsze rozstępy, nie ma powodu do paniki. Ich widoczność możesz spróbować zmniejszyć stosując dobrej jakości kosmetyki takie jak kremy czy balsamy wzbogacone w naturalne składniki, które skutecznie działają w walce z rozstępami i zapobiegają powstawaniu nowych.
Jednym z polecanych produktów jest Nawilżająco-ujędrniające mleczko do ciała firmy ESTHEDERM Body, które znajdziesz w drogerii internetowej Boneto. Bogata formuła mleczka przywraca koloryt skóry i pomaga odzyskać jej jędrność i elastyczność. Zawarta w składzie gliceryna długotrwale i intensywnie nawilża skórę, a sculpt technology stymuluje syntezę włókien kolagenowych.
Kolejny świetny kosmetyk, który pomaga na rozstępy w ciąży to multiaktywny balsam przeciw rozstępom BIELENDA Professional. Dogłębnie nawilża i odżywia skórę, a poprzez natłuszczanie i pozostawienie ochronnego filmu chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Obecny w składzie olej kokosowy wspiera naturalną barierę hydrolipidową, a masło kakaowe wygładza skórę i poprawia jej koloryt.
Na jakie składniki warto zwrócić uwagę wybierając kosmetyki na rozstępy? Przede wszystkim sprawdź czy dany kosmetyk posiada w składzie kwas hialuronowy, masło shea czy różnego rodzaju bio oil. W przypadku tych ostatnich, szczególnie polecany organiczny olejek na rozstępy to olejek różany bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz retinol. Dodatkowo świetnie sprawdza się olejek ze słodkich migdałów czy olejek rozmarynowy. Zawarte w nim takie składniki jak kwasy tłuszczowe, minerały oraz witamina E odżywiają, zmiękczają i nawilżają skórę, a to w konsekwencji poprawia elastyczność.
Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży – podsumowanie
Rozstępy w ciąży są całkowicie naturalnym zjawiskiem. Ich powstawaniu może sprzyjać zarówno nieprawidłowa pielęgnacja skóry, ale także predyspozycje genetyczne. Jeśli chcesz zapobiec ich powstawaniu przede wszystkim pamiętaj o prawidłowych nawykach w czasie ciąży i stosowaniu dobrej jakości kosmetyków. Wybieraj produkty od sprawdzonych producentów. Ich szeroki wybór znajdziesz w drogerii internetowej Boneto. Ponadto, jeśli po urodzeniu dziecka, gdy procesy regeneracji skóry już się zakończyły, widoczność rozstępów jest dla Ciebie niekomfortowa, możesz skorzystać z wysokiej jakości zabiegów kosmetycznych, dzięki którym nie tylko zmniejszysz widoczność, ale także usuniesz rozstępy po ciąży.