Nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała może być trudny do usunięcia tradycyjnymi metodami. Choć zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są podstawą modelowania sylwetki, niekiedy warto jest wspomóc się medycyną estetyczną. Liposukcja może pomóc w usuwaniu opornego tłuszczu. Co warto wiedzieć o tym zabiegu przed jego wykonaniem? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Spis treści
Co to jest liposukcja?
Liposukcja to chirurgiczny zabieg kosmetyczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała. Zabieg ten jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego chirurga plastycznego lub lekarza medycyny estetycznej i może być stosowany w celu redukcji obwodu różnych części ciała oraz modelowania sylwetki.
Podczas liposukcji lekarz nacina skórę pacjenta w kilku miejscach i wprowadza do jego organizmu cienką kaniulę. Przy jej pomocy odsysa nadmiar tłuszczu z organizmu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i umiarkowanie inwazyjny.
Liposukcja jest przeznaczona głównie dla osób, które mają stabilną wagę i prowadzą aktywny tryb życia, ale pewne obszary ich ciała są oporne na spalanie tkanki tłuszczowej. Do najczęściej wybieranych miejsc zabiegowych należą:
- podbródek,
- ramiona,
- tułów,
- lipomastia i ginekomastia (u mężczyzn),
- brzuch,
- talia,
- biodra,
- wzgórek łonowy,
- pośladki,
- bryczesy,
- uda i łydki,
- okolice kolan,
- okolice stawu skokowego.
Warto podkreślić, że liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości ani zamiennikiem zdrowego stylu życia. Zabieg może być przeprowadzony uzupełniająco, po początkowej redukcji wagi poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
Co warto wiedzieć o liposukcji?
Jak każdy zabieg chirurgiczny, również liposukcja ma swoje unikalne cechy. Eksperci z gabinetów Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy określili kilka najważniejszych punktów, o których warto wiedzieć przed umówieniem się na konsultację.
Różne typy liposukcji
Współczesna, wysoko rozwinięta technologia pozwoliła na opracowanie różnych sposobów terapii, które zmniejszają ryzyko powikłań i pozwalają skrócić czas rekonwalescencji po zabiegu do niezbędnego minimum. W gabinetach Bieńkowscy Clinic, zamiast tradycyjnego odsysania tłuszczu, stosujemy liposukcję infradźwiękową N.I.L.
Do zabiegu wykorzystujemy innowacyjną głowicę pneumatyczną, która wprowadza kaniulę odsysającą w ruch nutacyjny 3D. Dzięki temu tkanka tłuszczowa zostaje delikatnie oddzielona od innych tkanek przed jej usunięciem. Pozwala to zminimalizować negatywne skutki uboczne, takie jak ból, obrzęk czy zasinienia. Pacjent szybciej dochodzi do siebie po zabiegu. Dodatkowo drgania kaniuli wykazują działanie przeciwbólowe i pobudzają organizm do produkcji endorfin, co pozytywnie wpływa na proces rekonwalescencji.
Przeciwwskazania do zabiegu
Każdy zabieg chirurgiczny jest obciążony przeciwwskazaniami, które należy wykluczyć przed przystąpieniem do pracy. W przypadku liposukcji są to:
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niewydolność układu krążenia,
- niewydolność układu oddechowego,
- przewlekłe choroby wątroby i nerek,
- cukrzyca,
- choroby serca i układu krążenia,
- ciąża,
- choroba nowotworowa.
Zalecenia przed zabiegiem
Warunkiem dopuszczenia pacjenta do zabiegu liposukcji jest wykluczenie przeciwwskazań, a także wykazanie dobrego ogólnego stanu zdrowia. Na konsultację należy przynieść wyniki zleconych przez lekarza medycyny estetycznej badań. Są to głównie badania laboratoryjne (z krwi), a po 45. roku życia również badanie EKG.
Przed samym zabiegiem wymagane jest również odpowiednie przygotowanie ze strony pacjenta. 10 dni wcześniej wymagane jest odstawienie wszelkich leków i innych środków wpływających na krzepnięcie krwi. Do zabiegu należy zgłosić się na czczo, co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku.
Efekty zabiegu
W pierwszych dniach po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej ciało jest opuchnięte, co zwykle uniemożliwia dostrzeżenie rezultatów terapii. Stabilizują się one przez ok. 45 dni, w czasie których obrzęk ustępuje, a tkanki zostają wygojone. Zabieg daje wymierne i trwałe rezultaty, których utrzymanie zależy jednak od stylu życia pacjenta.