E zwolnienia online to dość popularne zagadnienie często wyszukiwane w Internecie. Wiele osób szuka informacji o tym, co zrobić, aby otrzymać zwolnienie lekarskie bez potrzeby wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie jest szczególne pożądanie teraz, w trakcie panującej pandemii koronawirusa. W czasach, kiedy wizyty gabinetach lekarskich są ograniczone, a także niosą ze sobą ryzyko zarażenia siebie lub innych, możliwość pozostania w domu i załatwienia wszelkich formalności jest na wagę złota. Oprócz sposobów pozyskiwania warto Poznać również zasady ich obowiązywania oraz przysługujące z ich tytułu przywileje. W dzisiejszym artykule odpowiadamy kto i kiedy może wystawić L4, jaki jego wymiar należy się ubezpieczonemu pracownikowi, a także przedstawiamy korzyści wynikające z uzyskania takiego zaświadczenia.
Spis treści
Kto i kiedy wystawia e zwolnienia online?
E zwolnienia online mogą być wystawione jedynie w określonych sytuacjach. Ubezpieczony pracownik może skorzystać z urlopu chorobowego jedynie wtedy, kiedy zmaga się z chorobą, dolegliwością lub urazem, które uniemożliwiają mu wykonywanie obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Zwolnienie lekarskie może otrzymać również osoba wymagająca hospitalizacji. Zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy może być wystawiony jedynie przez uprawnionych do tego lekarzy. Aby je uzyskać należy udać się do wybranego medyka i poddać się badaniu. jeśli lekarz stwierdzi że faktycznie uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków pracowniczych, wtedy wygeneruje stosowne zaświadczenie. Obecnie istnieją również inne sposoby, które umożliwiają uzyskanie zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu. Ubezpieczeni pracownicy mogą skorzystać z konsultacji telefonicznych lub wideo-spotkań. Bardzo popularne stają się również dedykowane strony internetowe, które zaraz po wypełnieniu odpowiedniego formularza, generują odpowiednie zaświadczenie dotyczącego stanu zdrowia.
Jaki wymiar zwolnienia i świadczeń przysługuje pracownikowi?
Zasady udzielania i respektowania zwolnień lekarskich są jasno określone. Po otrzymaniu L4, chory pracownik jest zobligowany do przestrzegania wytycznych i zaleceń lekarza. Każdy ubezpieczony ma prawo do 182 dni urlopu chorobowego w ciągu roku. W przypadku kobiet w ciąży i osób chorych na gruźlicę obowiązuje inny, nieco wyższy wymiar zwolnienia. Takie osoby mają prawo do skorzystania z aż 270 dni urlopu chorobowego w ciągu roku. Wymiar zwolnienia może różnić się również w zależności od dolegliwości jaką posiada chory. W trakcie trwania zwolnienia, każdemu ubezpieczonemu pracownikowi należy się wynagrodzenie lub zasiłek. Oba świadczenia mają taką samą wysokość i wynoszą 80% podstawy wynagrodzenia czyli średnią pensji wypłaconych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W trakcie trwania zwolnienia może zostać przeprowadzona kontrola, która potwierdzi zasadność przebywania na urlopie chorobowym. Może przeprowadzić ją ZUS lub sam pracodawca. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że zwolnienie nie jest zasadne, a chory pracownik nie przestrzega zaleceń lekarskich, zostanie on pozbawiony świadczeń pieniężnych. Ponadto będzie musiał zwrócić dotychczas otrzymane raty wraz z należnymi odsetkami.
Jak wyglądają e zwolnienia online?
E zwolnienia online są nowoczesną formą zwolnień lekarskich. Dawniej stosowano papierowe L4, jednak w dłuższej perspektywie przysparzały one sporo kłopotów. Od 2018 roku w Polsce obowiązują tylko e-zwolnienia Przyjmują one wygodną, łatwą w obsłudze i intuicyjną formę elektroniczną. Na zwolnieniu znajdują się dane pacjenta którego ono dotyczy. Są one pozyskiwane z bazy danych, dzięki czemu lekarz oszczędza czas, który w przypadku zwolnienia papierowego przeznaczyłby na wypisywanie wszystkich informacji. System obsługujący zwolnienia lekarskie przedstawia dostępne kody literowy chorób oraz ich numery statystyczne. Z przedstawionej listy lekarz może wybrać odpowiednią pozycję. Zostaje przeprowadzona również weryfikacja czasu wystawienia oraz trwania urlopu chorobowego. Proces zostaje całkowicie zautomatyzowany i stanowi spore ułatwienie zarówno dla wystawiającego zwolnienie lekarza, jak i korzystającego z niego chorego pacjenta.
Jakie są korzyści uzyskania tego rodzaju zwolnienia?
Elektroniczne zwolnienia lekarskie charakteryzują się dużą wygodą i łatwością dostępu. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, zaświadczenie może być wygenerowane niemal natychmiastowo i w tym samym czasie przesyłane do chorego, którego dotyczy oraz jego pracodawcy. Dzięki takiej automatyzacji pracownik nie jest zobowiązany do odwiedzenia miejsca pracy i dostarczenia kopii zwolnienia. w takiej sytuacji może skupić się w pełni na leczeniu i szybciej powrócić do zdrowia oraz pełni sił. Dzięki wykorzystaniu zwolnień elektronicznych, marnuje się znacznie mniej papieru a więc ten sposób jest dużo bardziej ekologiczny niż jego poprzednia, papierowa wersja.