Strach przed dentystą niestety występuje u wielu osób, mimo tak wielu pozytywnych zmian w leczeniu stomatologicznym – nowoczesne technologie oraz nowe propozycje w znieczuleniach. Pokutują wcześniejsze, zadawnione wizyty u dentysty z bólem w tle. Jeśli więc pacjent na dodatek usłyszy, że ząb należy leczyć kanałowo, to już w ogóle tragedia i trauma, a okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie.
Spis treści
Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Najgorzej słuchać opowieści innych o dramatycznym leczeniu kanałowym. Pacjent niepotrzebnie nastawia się negatywnie do wizyty u dentysty, stresując się. Najczęściej po zabiegu wychodzi z gabinetu z uśmiechem na twarzy i ulgą, że wcale nie bolało, ale do rzeczy, na czym polega leczenie kanałowe? Leczenie endodontyczne polega na:
- usunięcia z wnętrza zęba zapalnie zmienionej miazgi;
- poszerzeniu systemu kanałowego;
- dezynfekcji;
- dokładnym wypełnieniu kanałów korzeniowych.
Dzięki zabiegowi leczenia kanałowemu zęba nie trzeba usuwać.
Czy leczenie kanałowe boli?
Dzięki postępowi technologii leczenie kanałowe stało się bezbolesne i bardziej skuteczne. Pojawiły się nowe metody jak choćby endometry i możliwość leczenia kanałowego pod mikroskopem. Z takich nowoczesnych technologii można skorzystać w gabinetach Warsaw Smile Medykus w Warszawie.
Co to jest endometr?
Endometr to urządzenie stomatologiczne służące do pomiaru długości kanału zęba, ułatwiające pracę stomatologa oraz zmniejszające niepowodzenia w leczeniu endodontycznym. Endometr składa się z wyświetlacza, dwóch elektrod – czynnej i biernej, oraz z sygnalizatora. Podczas pomiaru zęba elektroda czynna zostaje wprowadzona do kanału zęba. Elektroda bierna zostaje założona na wardze pacjenta. W momencie, kiedy pilnik dociera do otworu fizjologicznego, do którego sięga miazga, uruchamia się sygnalizator dźwiękowy lub świetlny, a na ekranie endometru zostaje wyświetlona skala wyników. Dzięki temu stomatolog otrzymuje informacje, na jakiej głębokości znajduje pilnik.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to metoda bardzo nowoczesna, stomatolog korzysta z okularu mikroskopu, który może powiększyć pole operacyjne aż 25-krotnie, co zdecydowanie przekłada się na precyzję wykonywanego zabiegu. Należy zdać sobie sprawę, że standardowo pole ma tylko kilka milimetrów kwadratowych. Jeśli nie ma powiększenia, bardzo trudno dokładnie oczyścić kanały, dlatego ta metoda jest bardzo skuteczna i pozwala na precyzyjne obejrzenie wejścia do komory zęba oraz kanałów, nawet tych niewidocznych gołym okiem.
Leczenie kanałowe jest w obecnych czasach bezbolesne przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń, można więc bez strachu umówić się na wizytę u dentysty.