Każda kobieta chce wyglądać pięknie, niezależnie od tego, czy szykuje się do pracy, na imprezę, czy zwykłe spotkanie ze znajomymi. Przyzwyczaiłyśmy się już do wspomagania urody makijażem, który pozwala zarówno ukryć niedoskonałości, jak i uwypuklić największe atuty. Jak prawidłowo się malować? Na co uważać, żeby nie popełniać błędów przy nakładaniu makijażu i nie osiągnąć niechcący teatralnego efektu? Czego się wystrzegać i jakie są konsekwencje źle zrobionego make-upu? Tym tematom przyjrzymy się w poniższym artykule.
Spis treści
- 1 Poznaj błędy codziennym makijażu, jakich możesz łatwo uniknąć
- 2 Nieodpowiednie przygotowanie skóry do makijażu
- 3 Źle dobrany podkład do twarzy
- 4 Posklejane rzęsy
- 5 Zbyt mocne konturowanie twarzy
- 6 Za jasny korektor i rozjaśniacz pod oczy i stosowanie ich w zbyt dużej ilości
- 7 Za mocno podkreślone brwi
- 8 Zbyt dużo pudru
Poznaj błędy codziennym makijażu, jakich możesz łatwo uniknąć
Najczęstszych błędów w makijażu wieczorowym czy dziennym łatwo można uniknąć, stosując jedną, ogólną zasadę, a mianowicie „mniej znaczy więcej”. Wiele osób zdaje się zapominać, że przesadzony lub źle wykonany makijaż twarzy nie dość, że nie poprawia naszego wyglądu, to wręcz go pogarsza. Nadmiar kosmetyku może w efekcie postarzyć twarz, podkreślić zmarszczki i niedoskonałości albo sprawić, że będziemy wyglądały na zmęczone czy chore.
Najlepsze rady, które pomogą ci zrobić idealny makijaż, to eksperymentowanie, dostosowanie go do typu cery i własnych preferencji oraz świadomość, jakie błędy w makijażu zdarzają się najczęściej – wtedy można poprawić technikę i nabrać pewności siebie.
Nieodpowiednie przygotowanie skóry do makijażu
Zacznijmy od podstaw, czyli od skóry. Częstym błędem jest stosowanie makijażu na nieprzygotowanej skórze. Make-up powinien być nakładany na oczyszczoną skórę. Brud i pozostałości makijażu z poprzedniego dnia nie tylko nie sprzyjają uzyskaniu oczekiwanego efektu, ale mogą być też zaszkodzić skórze. W związku z tym makijaż twarzy należy rozpocząć od jej delikatnego oczyszczenia. Raz na kilka dni stosuj żel lub peeling oczyszczający, codziennie zaś możesz używać płynu micelarnego. Przed zrobieniem make-up’u nałóż lekki krem lub inną bazę pod makijaż. Unikaj stosowania w tym celu kremów tłustych.
Źle dobrany podkład do twarzy
Gdy skóra jest odpowiednio przygotowana, czas dobrać właściwy podkład. Pierwsze problemy zaczynają się już przy jego wyborze. Warto pamiętać, że ręka nie jest najlepszym miejscem do testowania podkładu z racji możliwej różnicy między odcieniem skóry twarzy i ręki. W takiej sytuacji łatwo dobrać zbyt jasny lub ciemny kolor podkładu wyraźnie odznaczający się na skórze.
Ponadto pamiętaj: podkład powinien być zgodny z typem skóry, po to aby uniknąć „ciastkowania”. Na czym polega ten efekt? To nierównomiernie rozłożony podkład, który zbiera się w załamaniach skóry i psuje cały efekt.
Posklejane rzęsy
Aby podkreślić spojrzenie, zwiększyć intensywność koloru rzęs i ich objętość większość kobiet chętnie używa maskary. Należy jednak pamiętać, że tu też obowiązuje umiar. Od nadmiaru produktu rzęsy sklejają się, a na ich końcówkach osadzają się denerwujące grudki. Przed zastosowaniem tuszu warto więc oczyścić szczoteczkę z nadmiaru kosmetyku, np. chusteczką, a następnie starannie nakładać tusz od nasady do końcówek rzęs.
Zbyt mocne konturowanie twarzy
Jeśli konturujesz twarz, zwróć uwagę na to, by nie przesadzić z ilością kosmetyków. W przypadku konturowania twarzy często powoduje to efekt odwrotny do zamierzonego i skóra, zamiast sprawiać wrażenie szczupłej, opalonej i zdrowej, wygląda na chorą i ma niezdrowy odcień. Podobny efekt przynosi źle dobrany kolor kosmetyku lub jego nieumiejętne rozprowadzenie. Nakładając bronzer na kości policzkowe, warto wybierać odcień neutralny, który wpada w chłodne tony i imituje naturalne cienie na policzkach.
Chcąc mieć pewność, że produkt jest nakładany prawidłowo, warto skorzystać z profesjonalnych akcesoriów. Świetnie sprawdzi się chociażby pędzel do konturowania Collagen Beauty Brush od Killys i dodatkowo profesjonalna gąbeczka KillyS. Jeśli szukasz akcesoriów kosmetycznych zachęcamy do zapoznania się z ofertą KillyS.
Za jasny korektor i rozjaśniacz pod oczy i stosowanie ich w zbyt dużej ilości
Korektor i rozjaśniacz to jedne z najbardziej lubianych przez kobiety kosmetyków. Choć z jednej strony mogą rozświetlić twarz i ukryć zasinienia, warto mieć na uwadze, że zbyt jasny korektor uwypukla zmarszczki. W dodatku, jeśli jest jaśniejszy niż podkład, pojawia się tzw. efekt pandy i makijaż wygląda nienaturalnie.
W przypadku korektora, warto go aplikować z pomocą gąbeczki KillyS, która jest miękka i ma odpowiedni kształt. Stożkowata końcówka pozwala zaaplikować kosmetyk w okolice oczu i w inne, trudno dostępne miejsca. Natomiast okrągła strona gąbeczki świetnie nadaje się na większe partie twarzy, gdzie nakładamy dany produkt ruchem stemplującym.
Za mocno podkreślone brwi
Zbyt mocno wymalowane brwi lub jednolity, mocny kolor niepasujący do włosów, oczu i skóry powoduje odwrotny do zamierzonego efekt i sprawia, że zamiast uzyskać perfekcyjny makijaż, osiągamy efekt karykaturalny. Jeśli tego nie chcesz i nie masz jeszcze dużej wprawy w malowaniu brwi, nie podkreślaj zbyt mocno ich wewnętrznej strony – na mocniejsze tony pozwól sobie dopiero w miejscu, gdzie brwi się załamują.
Zbyt dużo pudru
Puder utrwalający zgodnie z nazwą ma zwiększyć trwałość makijażu na cały dzień. Warto pamiętać, aby i w tym przypadku zachować umiar. Puder, zwłaszcza matowy, użyty w nadmiarze sprawia, że skóra staje się mocno matowa i wygląda nienaturalnie. Makijaż z nadmiarem pudru może powodować też wrażenie ciężkości i zmęczenia skóry. W przypadku suchej skóry świetnie sprawdzi się puder rozświetlający, ponieważ odświeży wygląd makijażu i ukryje suche skórki, natomiast cera tłusta o wiele lepiej reaguje na puder matujący.