Nikt z nas nie młodnieje. To normalne, że z biegiem czasu zmieniamy się – włosy siwieją, mięśnie słabną, skóra wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki. Warto to zaakceptować, gdyż pogoń za wieczną młodością na dłuższą metę jest tylko stratą czasu. Nie znaczy to jednak, że nie należy o siebie dbać. Dobra kondycja, wypielęgnowane włosy i zdrowa cera sprawią, że wiek będzie tylko liczbą, a my będziemy czuć się dobrze we własnym ciele, niezależnie od peselu.
Czy naturalna, oparta na roślinnych składnikach pielęgnacja sprawdza się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej? Na jakie substancje warto zwrócić szczególną uwagę, dostosowując swoją rutynę do zmieniających się z wiekiem potrzeb cery?
Spis treści
Skóra dojrzała, czyli jaka?
Zapewne część osób zastanawia się: „czy moja cera kwalifikuje się już do pielęgnacji przeciwstarzeniowej?”, „czy kremy silnie ujędrniające nie będą dla mnie za mocne?”. Trudno jednoznacznie podać wiek, od którego zaczynamy mówić o skórze dojrzałej – niekiedy pierwsze widoczne zmarszczki pojawiają się już krótko po 30. roku życia, u niektórych zaś dopiero po czterdziestce zaczynają powstawać delikatne linie wokół oczu i ust.
Aby określić, czy produkty anty-aging są dla nas, trzeba po prostu obserwować swoją skórę i reagować na bieżąco. Czym charakteryzuje się cera dojrzała, wymagająca zmiany rutyny pielęgnacyjnej? Skóra:
- zaczyna tracić elastyczność, sprawia wrażenie mniej napiętej, z biegiem czasu może pojawić się wrażenie lekkiego „obwisania”. Obserwujemy stopniowe opadanie powiek, kącików ust itp.;
- traci kolor, może wydawać się poszarzała, pozbawiona blasku. Niekiedy określamy taką skórę jako „zmęczoną”;
- zwiększa się skłonność do pękania drobnych naczynek, a także powstawania przebarwień, szczególnie u osób, które nie przykładają zbyt dużej wagi do ochrony przeciwsłonecznej;
- pojawiają się zmarszczki – z początku płytkie, potem wyraźniejsze, zazwyczaj najpierw w okolicy oczu, na czole, wokół kącików ust. Można też zaobserwować stopniowe powstawanie zmarszczek na szyi.
Naturalny krem anti-aging, czyli czego dojrzała cera potrzebuje najbardziej
Poza zdrowym trybem życia – prawidłową dietą, nawadnianiem, odpowiednią ilością snu – dla kondycji starzejącej się skóry najważniejsze jest jej odżywianie. Same składniki ujędrniające i wygładzające niewiele dadzą, jeśli cera nie otrzymuje wsparcia swoich naturalnych możliwości naprawczych. Produkty pielęgnacyjne oparte na naturalnych wyciągach i olejach sprawdzają się doskonale w przypadku starzejącej się skóry. Są skuteczne, a jednocześnie łagodne i zazwyczaj dobrze tolerowane.
Dobry krem anti-aging powinien zawierać takie substancje aktywne jak:
- poprawiające kondycję cery witaminy, w szczególności A, E i C;
- silnie nawilżający kwas hialuronowy;
- naturalne emolienty: masło mango i shea, olej z pestek winogron, awokado, słodkich migdałów, jojoba;
- stabilizujące mikrobiom skóry probiotyki i prebiotyki.
Nasuwa się pytanie, czy krem silnie ujędrniający do twarzy bazujący głównie na składnikach naturalnych może być skuteczny? Jak najbardziej! W pielęgnacji przeciwstarzeniowej warto sięgać po kremy silnie ujędrniające marek naturalnych. Wśród składników wyraźnie poprawiających wygląd starzejącej się skóry i redukujących zmarszczki można wymienić m.in. będące silnymi antyoksydantami wyciągi z róży damasceńskiej czy figi oraz nazywany naturalnym retinolem bakuchiol.
Nie tylko krem silnie ujędrniający – serum, esencja, booster
Choć dobry krem anti-aging to absolutna podstawa w pielęgnacji cery dojrzałej, warto także sięgać po inne kosmetyki celujące w konkretne problemy, takie jak nierównomierny koloryt czy oznaki odwodnienia skóry. Do takich produktów „do zadań specjalnych” należą skoncentrowane, bogate w substancje aktywne serum, tzw. booster oraz esencja, szczególnie chętnie stosowana przez Azjatki.
Tego typu kosmetyki bazują na nowoczesnych rozwiązaniach, często opartych na naturalnych składnikach – zawsze starannie przebadanych i o potwierdzonej skuteczności. Wybierając takie serum lub booster, warto zwrócić uwagę na substancje takie jak:
- tetrapeptyd;
- bakuchiol;
- trehaloza;
- pullulan;
- komórki macierzyste (np. z borówki brusznicy).