Zakażenie dróg moczowych jest problemem, który dotyka szerokiego grona osób. Ze względu na obciążenia, genetykę i tryb życia szczególnie narażone na ten objaw są kobiety. Jest to dosyć wstydliwy problem, który może mieć wiele przyczyn – można ich szukać zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i w stylu życia. Kiedy należy udać się z tym problemem do specjalisty? Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu będącym wynikiem zakażenia dróg moczowych w sytuacji gdy chce się nadal prowadzić aktywny tryb życia po wystąpieniu objawów? Czy domowe sposoby na nietrzymanie moczu mogą się sprawdzić, i w jakich sytuacjach? Zmiana stylu życia i złych nawyków jest podstawą gdy chodzi o profilaktykę zakażeń dróg moczowych.
Spis treści
- 1 Przyczyny zakażenia dróg moczowych i nietrzymania moczu – jakich zachowań się wystrzegać?
- 2 Profilaktyka zakażenia układu moczowego, na co zwrócić uwagę aby nie borykać się z tym problemem?
- 3 Wkładki urologiczne damskie, idealne rozwiązanie dla osób, które nie rezygnują z aktywności z powodu zakażenia układu moczowego
Przyczyny zakażenia dróg moczowych i nietrzymania moczu – jakich zachowań się wystrzegać?
Naukowcy są zgodni co do tego, że nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. W wielu przypadkach prosta infekcja układu moczowego może prowadzić do okresowego wystąpienia tego objawu, połączonego z dolegliwościami bólowymi. W tym przypadku wystarczy leczenie antybiotyki i wkładki urologiczne damskie na czas występowania objawów. Inne przyczyny są dużo bardziej skomplikowane – w wielu przypadkach nietrzymanie moczu jest konsekwencją osłabienia mięśni dna miednicy, które może wystąpić w konsekwencji trudnej ciąży i porodu siłami natury połączonego ze skłonnością do zakażenia dróg moczowych. W takim przypadku często leczenie obejmuje jedynie pewien okres po połogu – o ile kobieta uda się do specjalisty po wsparcie i antybiotykoterapię. Również wiek jest jedną z przyczyn osłabienia napięcia mięśniowego – dotyczy to również dna miednicy, zaś trudności z zadbaniem o higienę powodują wystąpienie zakażeń układu moczowego. Wszystkie te przyczyny połączone z nieprawidłowym wzorcem mikcji mogą prowadzić do długotrwałych problemów z nietrzymaniem moczu.
Profilaktyka zakażenia układu moczowego, na co zwrócić uwagę aby nie borykać się z tym problemem?
Zakażenie układu moczowego jest objawem nieco wstydliwym, ważne jest jednak aby problem uświadomić sobie jeszcze na początkowym etapie występowania. Można wtedy łatwo podjąć się leczenia i drożyć odpowiednią terapię antybiotykami i zweryfikować możliwe przyczyny wystąpienia. Równie ważna jest profilaktyka – wizyta u fizjoterapeuty w czasie ciąży i połogu, rozmowa z lekarzem o prawidłowych wzorcach mikcji i zachowaniu ryzykownym. Zauważalne jest, że osoby z prawidłową wagą rzadziej borykają się z zakażeniami układu moczowego. To samo dotyczy osób o aktywnym trybie życia – harmonijnie balansujące siedzący tryb życia i aktywność fizyczną. Kto pomoże w przypadku wystąpienia zakażenia? Specjalistami będą urolog, a w długoterminowym leczeniu fizjoterapeuta uroginekologiczny, którzy poprowadzą leczenie i wskażą zachowania profilaktyczne zmniejszające ryzyko wystąpienia objawu w przyszłości.
Wkładki urologiczne damskie, idealne rozwiązanie dla osób, które nie rezygnują z aktywności z powodu zakażenia układu moczowego
W przypadku czasowego wystąpienia objawów wkładki urologiczne damskie są prawdziwym wybawieniem – z łatwością można prowadzić nadal aktywny tryb życia, aż do ustąpienia objawów, zwłaszcza gdy nie ma już objawów bólowych. Gdy problem jest bardziej złożony i długotrwały wkładki urologiczne damskie sprawią, że wstydliwy objaw będzie niewidoczny dla innych osób, a pacjent będzie mógł prowadzić aktywny tryb życia, ćwiczyć i poprawiać swoją kondycję fizyczną, co jest tak ważne w czasie leczenia.