Bezsenność to bardzo poważny problem, który dotyczy wielu z nas. Na zaburzenia snu cierpi co trzeci mieszkaniec Europy. Problemy ze snem to nie tylko tymczasowe kłopoty z zaśnięciem, ale często przewlekłe dolegliwości. W wielu przypadkach jest to następstwo różnych czynników. Co jest przyczyną tego problemu? Jak sobie z tym radzić i jak leczyć bezsenność, zwłaszcza po przekroczeniu określonego wieku? O tym dowiesz się z artykułu.
Spis treści
Czy starzenie się wpływa na sen?
Wraz z wiekiem zmienia się struktura naszego snu. To od niego zależy, ile czasu śpimy, jak długo śpimy głęboko i czy budzimy się w nocy. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu. W przypadku seniorów słabiej wydzielana jest melatonina, a zegar wewnętrzny nie jest już tak sprawny. Jeśli do tego dochodzą choroby lub nieprawidłowe nawyki, osoba starsza może cierpieć na bezsenność. Problemy ze snem mogą zaczynać się od kłopotów z zasypianiem, przez wybudzanie się w nocy, po wczesne budzenie się. Niezależnie od tego, który problem nas dotyczy, skutki są podobne. Pogorszenie jakości snu odbija się na naszym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Jednak starzenie się nie oznacza tego, że starsze osoby skazane są na zaburzenia snu. Zależy to od wielu czynników, które mogą zaburzać nasz rytm snu. Są to ekspozycja na światło słoneczne, stałe pory sny oraz aktywność fizyczna, która może przeciwdziałać tego typu problemom.
Poznaj przyczyny bezsenności
Bezsenność u osób starszych może mieć różne przyczyny. Z pewnością duże znaczenie ma niski poziom melatoniny. Problemy ze snem u seniora mogą być również skutkiem występowania wielu chorób i schorzeń, do których zalicza się bóle mięśni i stawów, skurcze, reumatyzm, zespół niespokojnych nóg, czy parcie na pęcherz. Poza tym można wymienić również przyczyny, na które mamy duży wpływ. Są to: zmiana rytmu dnia, brak aktywności fizycznej, zbyt długie leżenia w łóżku i sen w ciągu dnia, jedzenie przed snem, czy leki obniżające senność.
Jak walczyć z bezsennością?
Jak widzimy, na bezsenność wpływa wiele czynników. Leczenie tego typu zaburzeń warto rozpocząć od zdiagnozowania ewentualnych chorób, które mogą odpowiadać za gorszy sen. W takim przypadku należy rozpocząć jej leczenie, udając się do specjalisty. Problem ze snem u osoby starszej to także odpowiednie nawyki, które należy wdrożyć do swojego życia. Warto zadbać o higienę snu, która ma ogromny wpływ na poprawę jego jakości. W ciągu dnia nie należy przebywać w łóżku, gdyż potencjalne drzemki odbiją się na jakości snu w nocy. Pory snu powinny być regularne, a dawka snu wynosić 7-8 godzin. Spanie krócej lub dłużej może być szkodliwe.
Aktywność w ciągu dnia (spacer, rower, basen) sprawi, że poczujemy większe zmęczenie, dzięki czemu możemy w nocy lepiej spać. Seniorzy powinni zadbać o lekkostrawną dietę bogatą w warzywa i owoce oraz dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Z uwagi na mniejszą ilość melatoniny, warto przyjmować ją w diecie. Przed snem nie należy korzystać z urządzeń elektronicznych, gdyż światło niebieskie pobudza mózg do aktywności, przez co możemy mieć problemy z zaśnięciem.
Nie warto na własną rękę sięgać po środki nasenne. W przypadku utrzymujących się lub nasilonych problemów ze snem zalecana jest profesjonalna pomoc specjalisty.
Dowiedz się więcej o opiece nad seniorami: https://blog.superwnuk.pl/akademia/.