Szwy chirurgiczne są wyrobem, który stanowi niezbędne wyposażenie placówek medycznych – pozwalają one na sprawne zaopatrywanie ran, gdyż podtrzymują brzegi tkanek blisko siebie i wspierają proces gojenia. Niekiedy ich wykorzystanie jest konieczne, a czasami zastosowanie szwów pozwala osiągnąć estetyczny efekt i przyspiesza zrost tkanek. Na przestrzeni wieków opracowano wiele rodzajów nici – jednym z nich są te nierozpuszczalne. Dowiedz się, w jakich sytuacjach używa się szwów niewchłanialnych!
Spis treści
Słowem wstępu: podstawowy podział szwów chirurgicznych
Kierując się kryterium wchłanialności, możemy wyróżnić nici chirurgiczne wchłanialne oraz niewchłanialne. Właściwości te wiążą się z rodzajem wykorzystanego w produkcji materiału i mają wpływ na to, kiedy powinien być zastosowany dany produkt.
Czym charakteryzują się szwy rozpuszczalne?
Szwy chirurgiczne rozpuszczalne produkowane są z materiałów, które mogą być w naturalny sposób wchłonięte przez ludzki organizm – dzieje się to wraz z upływem czasu, równolegle z procesem gojenia się rany. Mogą być one wytwarzane z łatwo rozpuszczających się polimerów bądź włókien wyścielających jelita zwierząt.
Ten rodzaj szwów wybierany jest w sytuacji, kiedy czas potrzebny do zagojenia się rany jest stosunkowo krótki bądź dotarcie do rany po zakończonej operacji byłoby utrudnione. Z tego powodu nici wchłanialne stosowane są podczas zabiegów urologicznych, laryngologicznych, okulistycznych, jak i czynności położniczych. Co więcej, wybierane są przy zabiegach na narządach miąższowych, przykładowo nerkach bądź wątrobie.
Właściwości szwów niewchłanialnych
Niewchłanialne szwy chirurgiczne dzielą się na syntetyczne, wykonane z polipropylenu, poliamidu lub poliestru, oraz naturalne, stworzone z lnu czy jedwabiu. Wymienione materiały są nierozpuszczalne, dlatego wymagają usunięcia po zakończeniu leczenia. Zdarza się jednak, że możliwe jest ich pozostawienie w organizmie, aczkolwiek decyzję tę podejmuje medyk.
Zobacz wysokojakościowe szwy chirurgiczne niewchłanialne, które sprawdzą się nawet podczas najbardziej wymagających zabiegów!
Produkty tego typu wyróżniają się swą wysoką odpornością na obciążenia. Skutecznie łączą one tkanki, dlatego stosowane są do wsparcia gojenia się rany przez dłuższy okres. Właściwości szwów niewchłanialnych sprawiają, że możliwa jest permanentna aplikacja w ciele pacjenta – jest to działanie w pełni bezpieczne.
Gdzie stosuje się szwy niewchłanialne?
Niewchłanialne szwy chirurgiczne stosowane są podczas zamykania tkanek, które wolno się goją. Medycy wykorzystują je podczas szycia skóry czy powięzi, szycia podnaskórkowego, jak i podczas szycia okulistycznego czy zabiegów z dziedziny mikrochirurgii, chirurgii sercowo-naczyniowej, plastycznej i neurochirurgii. Dodatkowo, nici te są niezastąpione w chirurgii estetycznej oraz kardiochirurgii dziecięcej. Należy także wspomnieć, że szwy nierozpuszczalne stosowane są podczas zaopatrywania tkanek żołądka, pęcherza i przy wykonywaniu podwiązek umożliwiających odpowiednie przygotowanie operacyjnego pola.
Jak dbać o ranę, na którą założono szwy niewchłanialne?
Gojąca się rana wymaga odpowiedniej opieki – po założeniu szwów powinniśmy otrzymać informację od lekarza, jak należy w tym zakresie postępować. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne uniwersalne zasady, jak postępować, żeby rana prawidłowo się goiła.
Zmiana opatrunku – o tym pamiętaj!
Po pierwsze, obszar rany powinien pozostawać suchy. Oprócz tego, niezbędne jest regularne zmienianie opatrunku – przed tym należy umyć ręce, przemyć ranę zalecanym przez medyka roztworem, delikatnie ją osuszyć czystym gazikiem jałowym, a następnie nałożyć odpowiednią maść i całość zakryć gazikiem lub plastrem. I na końcu należy ponownie umyć ręce.
Jeśli na ranie pojawią się strupy, nie należy ich odrywać, gdyż są one elementem naturalnego procesu gojenia się tkanek. Nie powinniśmy również drapać rany. Ponadto, niezależnie od tego, czy założone zostały szwy rozpuszczalne, czy niewchłanialne, nie powinniśmy ich samodzielnie usuwać bez konsultacji z lekarzem.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Jeśli wystąpi u nas gorączka, dreszcze, a także zaczerwienienie bądź obrzęk okolic rany, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kolejnym niepokojącym sygnałem może być narastający ból, twarda oraz ciepła w dotyku skóra, pojawienie się wydzieliny z rany lub nieprzyjemny zapach. Do lekarza należy się również zwrócić, jeśli szwy ulegną przerwaniu bądź poluzowaniu.
Szwy niewchłanialne doskonale sprawdzają się w sytuacji, kiedy niezbędne jest podtrzymywanie tkanek przez dłuższy okres. Nie może ich zabraknąć w żadnej placówce medycznej!